2012. máj. 13. 20:10
 1/6 anonim ***** válasza:

(x+1/x)^2=x^2+1/x^2+2


Vagyis át lehet írni a bal oldalt:


(x+1/x)^2+4=4*(x+1/x)


x+1/x=a helyettesítéssel:


a^2-4a+4=0


Sima másodfokú egyenlet

a=2, amiből x=1.

2012. máj. 13. 20:33
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm, csak még nem tanultam, hogy hogyan kell másodfokú egyenletet megoldani, ezért egy kicsit bonyolult...
2012. máj. 13. 20:59
 3/6 anonim ***** válasza:

"a^2-4a+4=0 "


Jó akkor innen úgy folytatódik, hogy ránézel és látod, hogy

(a-2)^2=0


Ez csak akkor 0, ha a=2.


x+1/x=2


x+1/x-ről meg azt kell tudnod, ha x>0, akkor mindig legalább 2, és csak akkor éppen 2, ha x=1.


Szóval itt ügyesen kell trükközni, és akkor nem kell azzal foglalkozni, hogy jaj ez másodfokú :)

2012. máj. 13. 21:00
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi, de pont azt a észét értem :D

nekem az nem világos, hogy az eredeti egyenletből, ők hogy lesznek:


(x+1/x)^2=x^2+1/x^2+2


Vagyis át lehet írni a bal oldalt:


(x+1/x)^2+4=4*(x+1/x)

2012. máj. 13. 21:05
 5/6 anonim ***** válasza:

(x+1/x)^2=x^2+1/x^2+2


Ez egy azonosság. Ha elvégzed a négyzetre emelést, akkor első tag négyzete + kétszeres szorzat + 2. tag négyzete lesz.


Az eredeti egyenlet bal oldala:

X^2+6+1/x^2=(X^2+2+1/x^2)+4=(x+1/x)^2+4


Ahogy írtam ezzel az átalakítással az egyenlet az alábbi alakot ölti:


(x+1/x)^2+4=4*(x+1/x)


az egyik oldalon x+1/x szerepel, a másik oldalon ennek a négyzete.

Új változókat bármikor be lehet vezetni. Nem muszáj, csak azért érdemes, hogy átláthatóbb legyen a kifejezés.


Semmi mást nem csinálok, csak a 'zárójeles' kifejezés helyére 'a' betűt írok mindkét oldalon.

a^2+4=4*a

2012. máj. 13. 21:38
 6/6 A kérdező kommentje:
ohh jajjjj értem, köszi :D
2012. máj. 14. 15:38