Cos (3x+10fok) = sin3x, megoldás?

Kis magyarázat is kéne hogy , megértsem, thx

2012. máj. 9. 14:36
 1/7 anonim ***** válasza:
helyettesítsd be az x-et, és számold ki.
2012. máj. 9. 14:36
 2/7 A kérdező kommentje:
De nem értem... Hogy?
2012. máj. 9. 14:43
 3/7 anonim ***** válasza:
Cos és a Sin = -1.....1 ig
2012. máj. 9. 15:19
 4/7 anonim ***** válasza:

cos (3x+10)-et fel kell bontani.

Cos alfa+béta felbontása benne van a függvénytáblában.


cos 3x * cos 10 - sin 3x *sin 10 =sin 3x


cos 10 és sin 10 fok nem nevezetes szögek, ezért számológéppel kell kiszámolni.

cos 10=0,9848

sin 10=0,1736


Ezt írjuk be.


0,9848*cos 3x-0,1736*sin 3x=sin 3x


Sin 3x-et egy oldalra vive:

0,9848*cos 3x=1,1736*sin 3x


Ha cos 3x=0, akkor nincs megoldás, mert sin 3x ekkor nem lehet 0.

Vagyis oszhatunk cos 3x-el.

sin 3x/cos 3x=tg 3x


0,9848=1,1736*tg 3x /osztva a jobboldalon lévő számmal


0,839=tg 3x


Számológéppel kijön 3x osztod 3-al, kijön az x

2012. máj. 9. 16:03
 5/7 anonim válasza:

Kicsit túlbonyolítottátok... Lehet már nem aktuális (sőt, már biztosan), de azért leírom, hátha valakinek még hasznára válik!

Az x az az érték amivel igazzá válik az egyenlet, ezért őt keressük, gondolom ez nyilvánvaló. Van két szögfüggvény:

cosα = sin(90°-α)

sinα = cos(90°-α)

Ezek segítségével kétféleképpen oldható meg, de nyilván az eredmény ugyanaz lesz!

1.

cos(3x+10°) = sin3x

sin[90°-(3x+10°)] = sin3x

sin(90°-3x-10°) = sin3x

sin(80°-3x) = sin3x

Ha az egyenlet zárójeles része egyenlő, akkor sinussal is, tehát a sinus elhagyásával számolhatunk tovább.

80°-3x = 3x /+3x

80°= 6x /:6

x ≈ 13,33

2.

cos(3x+10°) = sin3x

cos(3x+10°) = cos(90°-3x)

3x+10° = 90°-3x /-10°

3x = 80°-3x /+3x

6x = 80° /:6

x ≈ 13,33

2012. jún. 2. 20:03
 6/7 anonim ***** válasza:

"sin(80°-3x) = sin3x

Ha az egyenlet zárójeles része egyenlő, akkor sinussal is, tehát a sinus elhagyásával számolhatunk tovább.

80°-3x = 3x /+3x

80°= 6x /:6

x ≈ 13,33 "


Csak azt felejted el, hogy a sin periodikus. Az ilyen feladatoknál MINDEN megoldást meg kell találni.

Addig oké, hogy 13,33 ad egy megoldást.


De mi a periódus?

Erre érettségin nem kapnál túl sok pontot...

Jó, tegyük föl, hogy 13,33+360*k -ra gondoltál.


De akkor sem ez az egyetlen lehetőség:

Mivel a

80-3x és 3x lehet úgyis egyenlő, hogy van közte egy vagy több periódus elcsúszás.

Vagyis:

80°-3x+360 = 3x

440=6x

x=73,333


Hoppá, ezt már nem adta ki a képleted.


Ráadásul a te felírásodból még a periódus se igazán egyértelmű, külön kell ellenőrizni, hogy

73,333+360*k jó-e, de valszeg igen.


De menjünk tovább:

80°-3x+720 = 3x

800=6x

x=133,33


Innen már megsejthetjük, hogy 60 fokos periódussal jönnek ki a megoldások, vagyis

13,33+60k kiadja az összes megoldást.

Vagyis 0-360 fok között 6db megoldás is van, amiből te egyet írtál fel.


A tangenses felírásból ezt nem kell megsejteni, hanem adódik magától.

2012. jún. 2. 20:25
 7/7 anonim válasza:
Hát ha te versenyezni akarsz meg belekötni mindenbe biztos nagyon jó dolog. Tény, hogy odaírhattam volna (= hibáztam, füzetbe biztos leírtam volna, de más környezet... stb.) de attól még a kérdező a tiédből nem hiszem, hogy sokkal többet megértett, ha egy ilyen pofon egyszerű dolgot sem tudott megoldani! Mi például ezeket úgy tanultuk, hogy az általad említett dolgokról szó sem esett, mivel külön téma, ezért feltételeztem jobb nem belekeverni valami még idegenebbet!
2012. jún. 3. 01:19