Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia - kísérletelemzés (? )

Kémia - kísérletelemzés (? )

Figyelt kérdés

Van néhány kísérlet, amit nem teljesen értek. Nagyon hálás lennék, ha valaki elmagyarázná őket, vagy akár csak az egyiket! (reakcióegyenletekkel) Köszönöm!


1. A kiadott kémcsőben szalalkálit (ammónium-karbonátot) találs, amelyet néhány sütemény készítéséhez is felhasználnak. Ennek reakcióit vizsgáljuk meg!

Szórj a porból keveset egy kémcsőbe, majd önts rá kevés nátrium-hidroxid-oldatot! Óvatosan melegítsd a kémcső tartalmát, és tarts a kémcső nyílásához megnedvesített pH-papírt.

Szórj a porból keveset kis főzőpohárban lévő citromlébe! Figyeld meg a változást! Márts égő gyújtópálcát a főzőpohár gázterébe!

Hevíts (lehetőleg nyitott ablaknál) kevés szalalkálit egy kémcsőben addig, amíg az összes szilárd anyag el nem tűnik! Figyeld meg és értelmezd a változásokat!

2. Adj egy kémcsőben lévő réz(II)-szulfát.oldathoz egy kis vegyszeres kanálnyi kálium-bromidot! A só feloldódása után helyezd a kémcsövet forró vízfürdőbe! Figyeld meg az oldat színét, majd helyezd a kémcsövet jeges vízbe! A kísérletet - szükség esetén - ismételd meg még egyszer! Értelmezd a megfigyelt változásokat, írd fel a megfigyelt egyensúly egyenletét, majd állapítsd meg, hogy exoterm vagy endoterm folyamat-e a réz(II)ion bromokomplexének képződése!

A megoldáshoz szükséges ismeretek:

- a réz(II)akvakomplexe halványkék, képlete (Cu(H2O)4)2+

- a réz(II)ionok bromokomplexe zöld, képlete (CUBr4)2-



2012. máj. 7. 21:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

(NH4)2CO3 + 2NaOH= Na2CO3+ 2NH3 +2 H2O

A pH papír lúgos kémhatást jelez az ammónia keletkezése miatt.


(NH4)2CO3 +2 H+ = H2O+ CO2+2 NH4+

A szén-dioxid miatt a gyújtópálca elalszik.


(NH4)2CO3= 2NH3+ H2O+CO2

Sok gáz fejlődik, ezért jó krémeslap, kekszek készítésére, közben erős ammóniaszagot érzünk.

Próbáld ki, süssél krémest!


2.[Cu(H2O)4]2+ + 4Br-= [CuBr4]2- + 4H2O

Eredetileg kék színű az oldat az akvakomplex miatt, majd forró vízben zölddé változik, lehűtés után újból kék lesz.

A hőmérséklet növekedése a reakciót bromokomplex irányába tolja el.

Mivel egy egyensúlyt abba az irányba tol el, amelyikbe a hatást csökkenteni igyekszik, ezért a bromokomplex képződése endoterm folyamat.

2012. máj. 8. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm!!! Nagyon érthetően leírtál mindent, nagyon hálás vagyok!

Ha ráérsz, lenne még néhány kérdésem:


1. Azt tudom, hogy a CO2 eloltja az égő gyújtópálcát, de miért? A H2 pedig nem oltja el, égve marad?


2. Tégy egy cinkdarabot oldalcsöves kémcsőbe, melynek oldalcsövéhez gumicsődarabbal szemcseppentőt csatlakoztatsz! Önts kevés sósavat a kémcsőbe, majd dugaszold be a nyílását! A fejlődő gázt vezesd kis Petri-csészében vagy óraüvegen lévő szappanoldatba. Égő gyufával közelíts a képződő buborékokhoz. Figyeld meg és értelmezd a tapasztalataidat!

Eddig jutottam:

Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2

Itt nem tudtam továbbmenni, mert nem tudom, hogy mi az a szappanoldat.


3. Adagolj cseppenként 2 mol/dm3 koncetrációjú ammóniaoldatot nikkel(II)só (nikkel(II)-klorid, -szulfát vagy -nitrát) 0,5 mold/dm3-es oldatához! A változást követően adagolj 4 mol/dm3-es sósavat az oldathoz! Figyeld meg és értelmezd a változásokat! Írd fel a megfigyelt folyamat egyenletét! A megoldáshoz szükséges ismeretek:

- a nikkel(II)ionok akvakomplexe zöld színű, képlete: (Ni(H2O)6)2+

- a nikkel (II)ionok amminkompexe kék színű, képlete: (Ni(NH3)6)2+


Köszönöm!

2012. máj. 8. 12:47
 3/12 anonim ***** válasza:

1. Azt tudom, hogy a CO2 eloltja az égő gyújtópálcát, de miért? A H2 pedig nem oltja el, égve marad?


A szén-dioxid nem táplalja az égést, a szén-dioxid nem tud tovább oxidálódni. Tehát a gyújtópálca elalszik,

A hidrogén - oxigén keveréke durranógáz elegyet alkot, tehát az égő gyújtópálcáragyújtópálcára

2012. máj. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Folytatom az előzőt, mert véletlenül megnyomtam.

Robban. Ha csak hidrogén van, akkor meg lehet gyújtani és vízzé ég el.

2012. máj. 8. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Szappan a zsírsavak nátrium vagy káium sója.

Nézd meg a szappanok összetételét látni fogod, hogy pl. Sodium- palmitát van rá írva, ami a palmitinsav nátrium soját jelenti.

Folytatom a következőben, mert elfelejtettem mit kérdeztél.

2012. máj. 8. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Itt szerintem a szappanoldatból a fejlődő hidrogén buborékot fúj és a gyufa hatására durranni fog.
2012. máj. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

3. Adagolj cseppenként 2 mol/dm3 koncetrációjú ammóniaoldatot nikkel(II)só (nikkel(II)-klorid, -szulfát vagy -nitrát) 0,5 mold/dm3-es oldatához! A változást követően adagolj 4 mol/dm3-es sósavat az oldathoz! Figyeld meg és értelmezd a változásokat! Írd fel a megfigyelt folyamat egyenletét! A megoldáshoz szükséges ismeretek:

- a nikkel(II)ionok akvakomplexe zöld színű, képlete: (Ni(H2O)6)2+

- a nikkel (II)ionok amminkompexe kék színű, képlete: (Ni(NH3)6)2+

2012. máj. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

E3. Adagolj cseppenként 2 mol/dm3 koncetrációjú ammóniaoldatot nikkel(II)só (nikkel(II)-klorid, -szulfát vagy -nitrát) 0,5 mold/dm3-es oldatához! A változást követően adagolj 4 mol/dm3-es sósavat az oldathoz! Figyeld meg és értelmezd a változásokat! Írd fel a megfigyelt folyamat egyenletét! A megoldáshoz szükséges ismeretek:

- a nikkel(II)ionok akvakomplexe zöld színű, képlete: (Ni(H2O)6)2+

- a nikkel (II)ionok amminkompexe kék színű, képlete: (Ni(NH3)6)2+ lnézést, de hosszú a kérdés, nem tudtam megjegyezni.


Akvakomplex > aminkomplex

Zöld. > kék


Először zöld színű lesz az oldat, majd amikor hozzáöntöd az ammóniát elkékül.


Ni(NH3)6]2+ + 6HCl + 6H2O = Ni(H2O)6]2+. +6 NH4+. + 6Cl-

tehát ismét zöld lesz.


Honnan valók a feladatok?

2012. máj. 8. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a válaszokat!

A cinkes kísérletet megcsináltuk órán, és nem emlékszem, hogy durranás lett volna. :) Lehet, hogy akkor csak víz keletkezett? De akkor minek a szappan?

A nikkelesnél pedig hogy alakul ki a (Ni(H2O)6)2+ ? Van erre egy egyenlet? Ez a nikkel(II)só oldata? "Először zöld színű lesz az oldat, majd amikor hozzáöntöd az ammóniát elkékül." -- Úgy érted, hogy alapállapotban zöld színű az oldat, nem?

Bocsánat a sok buta kérdésért, tényleg...

A feladatok a villányis TK-ből vannak amúgy.

2012. máj. 8. 17:20
 10/12 anonim ***** válasza:

Nem nagy durranásra gondolok, hanem kis pukkanásokra.


A nikkelsó oldatában eredetileg akvakomplex formájában vannak a nikkelionok. Az ammóniával stabilabb komplexet képez, ezért a hozzáöntéskor átalakul aminkomplexszé.

2012. máj. 8. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!