Mitől függ? Vektorok összeadása kivonása.


Adott a koordináta-rendszerben az A ( ) 9 ;−8 középpontú,10 egység sugarú kör. Írja fel a kör P ( ) 1 ;− 2 pontjában húzható érintőjének egyenletét! Adja meg ennek az érintőnek az iránytangensét (meredekségét)!


Ennek a megoldásában az AP vektort kell kiszámolni. De miért ezt és mivan ha például a PA vektort számolom ki. Ez mitol függ. És miért kell kivonni egymásból? És mikor kell összeadni?


2012. máj. 7. 17:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben mindegy, hogy AP-t vagy PA-t számolsz, mivel mind a kettő normálvektora lesz a keresett egyenesnek.


Azért kell kivonni, mert így van :)

Ha egy pontból egy másik pontba mutató vektort akarsz kiszámolni, akkor ki kell vonni a tagokat egymásból.


Összeadni inkább csak vektoros feladatoknál, pl akkor kell, amikor megvan adva egy négyszögben AB vektor, és van egy O pont a négyszögön kívül, és az OA is megvan adva. És ha pl az OB-t kérik, akkor legegyszerűbb az OA-t és az AB-t összeadni.



remélem érthető :)

2012. máj. 7. 17:55
 2/3 A kérdező kommentje:
Ja, vágom. De az a gond hogy ha PA vektort számolok akkor nem ugyanaz lesz az eredménye mint az AP-nek, hiába normálvektor.
2012. máj. 7. 18:35
 3/3 anonim ***** válasza:

AP(-8;6)

P(1;-2)

-8x+6y=-8-12

-8x+6y=-20


PA(8;-6)

P(1;-2)

8x-6y=8+12

-8x+6y=-20


ez ugyan az lett nekem

2012. máj. 7. 19:29