Hányszor nagyobb sűrűségű (azonos állapotban) a nitrogén-dioxid, mint az oxigén? Hány darab molekula van 100köbcenti standardállapotú nitrogén-dioxid gázban?

2012. ápr. 21. 15:44
 1/4 bongolo ***** válasza:

1) A különböző gázokból ugyanannyi atom van azonos körülmények között ugyanakkora térfogatban. Ezért a sűrűségek aránya megegyezik a moláris tömegek arányával.

NO2: 14+2·16 = 46 g/mol

O2: 2·16 = 32 g/mol

46/32 = 1,4375

Vagyis majdnem 44%-kal nagyobb sűrűségű az NO2


2) Ismert, hogy 1 mol standardállapotú gáz térfogata a gáztól függetlenül 0,0245 m³ = 24500 cm³

(Ha nem ismered ezt az adatot, akkor a p·V=n·R·T általános gáztörvény alapján számolhatod ki.)


100 cm³ tehát 1/245 mol


Abban pedig 6·10^23/245 darab molekula van.


Azt ki sem kellett használni, hogy NO2-ről van szó, minden gázra ugyanaz adódik.

2012. ápr. 22. 00:03
 2/4 A kérdező kommentje:
A 44%-ék hogy jött ki?Standard állapoton nem 24dm3/mol?És akkor a 6*10 a huszonharmadikon után még kell osztani?
2012. ápr. 22. 06:48
 3/4 bongolo ***** válasza:

- 1,4375 az kb 1,44, vagyis 144%. Ami azt jelenti, hogy 44%-kal több.

- 24 dm³ az pontosan 24000 cm³. 24500 cm³ meg 24,5 dm³. Ha úgy tanultátok, akkor számolj 24000-rel.

- Igen osztani kell 245-tel. Ami 2,45·10^21. (Ha 24 dm³/mol-lal számolsz, akkor 240-nel kell osztani, és akkor 2,5·10^21 jön ki az osztásból)

2012. ápr. 22. 20:08
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi így már világos :)
2012. ápr. 23. 06:56