Egyáltalán nem értem ezt az egyenletrendezést.


pl P+O2 ből hogy lessz 4P+5O2 -> P2O5


Valaki levezetné ezt nekem?



2012. ápr. 17. 19:54
 1/5 BKRS ***** válasza:

Azt lehet tudni, hogy az oxid az P2O5 lesz.


P+O2 = P2O5

Ezek utan ugy kell rendezni az egyenletet, hogy mindket oldalon ugyanannyi anyag alljon.

Legegyszerubb az O-nel kezdeni, de lehetne a P-vel is.

A baloldalon 2 O van, a jobbon meg 5.

Ugy lehet ugyanannyit kapni mindket opldalon, ha a baloldalon levo O vegyuletet megszorozzuk 5-tel, a jobboldalon levot meg 2-vel (olyasmi ez mint a kozos nevezore hozas)

P + 5O2 = 2P2O5

Namost maradt meg a P, a baloldalon 1 van, a jobboldalon meg 2*2=4

Ugy lehet megoldani, hogy mindket oldalon ugyanannyi P legyen, ha a baloldalon levo P vegyuletet megszorozzuk 4-gyel.

4P + 5O2 = 2P2O5

2012. ápr. 17. 21:17
 2/5 A kérdező kommentje:

Már valamennyire kezdem érteni,csak azt nem tudom sehogy sem felfogni hogy Bal oldalt 2 Oxigén ből hogy lessz jobb oldalt 5 :)


Amúgy köszönöm a válaszod!

2012. ápr. 17. 21:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Baloldalt nem 2 hanem 5*2 azaz 10 oxigén van, a jobb oldalt meg négy foszfor, ennek a 2 foszfor és az 5 oxigén pont a fele (ezért kéne még elé egy kettes szorzó, ami nincs a feladatban, így nem jó). Azért kellett rendezni, mert az egy foszforból és a két oxigénből nem lehetett két foszfor és öt oxigén. A rendezés lényege az, hogy van egy kiinduló anyagod, és tudjuk, hogy minek kell belőle keletkeznie, és úgy kell rendeznünk a kiinduló anyag mennyiségét, hogy létrejöhessen belőle az új anyag.

Pl: tudod, hogy a hidrogénből és az oxigénből együtt víz (h2o) fog keletkezni. De ugye a hidrogén az H2 az oxigén meg O2, ebből nem tudod kihozni a H2O-t, mert ugyanannyi oxigéned és hidrogéned van, de a vízben meg fele annyi az oxigén, mint a hidrogén. Így úgy kell megválasztanod a hidrogének és az oxigének számát, hogy a hidrogén a duplája legyen az oxigénnek. Ezt úgy teheted meg, hogy 2 db H2-t veszel.

Tehát a képlet:

2*H2+O2=H2O

De ezzel ugye az a baj, hogy négy hidrogénünk (2*2) és kettő oxigénünk van, tehát pont a H2O duplája, ezért nem egy, hanem kettő víz keletkezik belőle. Tehát a helyes egyenlet:

2*H2+O2=2H2O

Remélem így érted, ha nem, kérdezz bátran :)

2012. ápr. 17. 22:43
 4/5 anonim ***** válasza:
Bocsi, az első mondatban nem a jobb, hanem a bal oldalon van 4 foszfor
2012. ápr. 17. 22:44
 5/5 anonim ***** válasza:

Itt egyszer leírtam az egyenletrendezést, hátha Neked is segít.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2012. ápr. 20. 19:30