Igaz-e következő állítás? Ha x>2,5; akkor f (p (x) ) = x.


Ahol p (x) := (x^5) /2 - 5·x^3 + 10·x;

r (x) := gyök (x^2 - 2^5) és

f (x) := (x - r (x) ) ^ (1/5) + (x + r (x) ) ^ (1/5).


2012. ápr. 9. 16:09
 1/4 anonim ***** válasza:

Érdekes, de majdnem igaz.

x=2,5-nél az r(x)-ben a gyökjel alatt negatív szám áll, ami elrontja a dolgot.


De x=2,8 fölött már igaz lesz.


Levezetni nem fogom neked, excelbe írtam be, és úgy néztem meg.


f(p(x))=(p(x)-r(p(x))^(1/5)+....


Első lépésben írd be f(p(x)) képletébe r(p(x))-et

majd második lépésben p(x)-ek helyére az x-es alakot.


Utána addig kell alakítgatni, amíg ki nem jön.

2012. ápr. 9. 16:47
 2/4 anonim ***** válasza:

Én GeoGebrában jutottam ugyanarra az eredményre:

[link]

Hogy algebrailag ezt hogyan lehetne átalakítani???

2012. ápr. 9. 17:11
 3/4 anonim ***** válasza:

Reméltem, hogy beírás után kiesik valami.

Lehet megpróbálnám lederiválni, hátha kijön, hogy a derivált 1.

Akkor az eredeti függvény x+c és onnan már csak c=0-t kéne kihozni.

2012. ápr. 9. 17:52
 4/4 bongolo ***** válasza:

r(p(x)) értéke x ≥ 2√2 (2,828) esetén lesz valós.

f(p(x)) viszont ennél kisebb x értékeknél is valós! Az imagináriusok kiejtik egymást, ha x > -2√2

Úgy látom a wolframalpha segítségével, hogy nem csak 2,5-re, de még kisebbekre is igaz az állítás: x > 2,288245 esetén f(p(x)) = x. Okosabbat sajnos nem tudok...

2012. ápr. 10. 02:06