9. o Matematika szöveges feladat megoldása egyenlettel (? )


Egy rakomány elszállításához több kocsi kell. Ha két kocsival kevesebb lenne, két órával több idő kellene. Ha 4 kocsival több lenne 2 órával kevesebb idő kellene.


Aki tudja az válaszolna? Szükségem lenne arra is, hogy számoltad ki.


2012. ápr. 3. 18:54
 1/3 anonim ***** válasza:
Mi a kérdés?
2012. ápr. 3. 19:34
 2/3 A kérdező kommentje:

Ha minden igaz az, hogy hány kocsi hány óra alatt szállítja el.

Bár igazából nem nagyon emlékszem már a kérdésre de elvileg két ismeretlenes egyenlet.

2012. ápr. 3. 19:38
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Legyen x kocsi, ami t óra alatt viszi el.


Világos, hogy 2-szer annyi kocsinak fele annyi idő kell.

Tehát x és t fordítottan arányos, vagyis

x*t az állandó.


(x-2)*(t+2) az ugyanez az állandó, mint az előbb

és (x+4)*(t-2) szintén ugyanannyi.


Felírhatunk 2 egyenletet:

x*t=(x-2)*(t+2)

x*t=(x+4)*(t-2)


2 egyenlet 2 ismeretlen. Egyszerűsítsük őket a zárójel felbontásával:

0=2*x-2*t-4 Ebből: x=2+t

0=4*t-2*x-8 x=2*t-4


Vagyis

2+t=2*t-4

6=t és x=8


Ellenőrzés:

8 kocsi 6 óra (1 kocsi elvinné 48óra alatt a teljes terhet.)

6 kocsi 8 óra (1 kocsi itt is 48 óra alatt vinné el)

12 kocsi 4 óra (1 kocsi itt is 48 óra alatt vinné el)


Tehát a megoldás jó.

2012. ápr. 3. 20:12