Hogy lehet könnyen megtanulni, melyik földrajzi tulajdonnevet hogy írom, és melyiket, ha -i képzővel látjuk el?
A földrajzi nevek helyesírásában az értelemtükröző (logikai) rend érvényesül, amely a külön- és egybeírás, valamint nagybetűzés és a kötőjelezés helyesírási eszközeivel mutatja meg az egyes földrajzinév-típusokat.
Itt földrajzinév-típusok szerint különböző szabályok érvényesülnek.
Ez az oldal nagyon érthetően, logikusan magyarázza el, melyiket miért úgy kell írni, ahogy.
Ennél logikusabb felépítésű magyarázatot nem találtam.
Remélem, tudtam segíteni.
"… Hangos olvastatásnál Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből Szabolcs-Szamár… megye lesz, egyetemi órán egy hallgató a Szeméremségről beszél Szerémség helyett… Szemérmetlenül helyesbítek, a hölgy a bokájáig elpirul. Talán föl kellene eleveníteni az „Ismerd meg hazádat!” mozgalmat.
De legalább a helynevek logikáját járjuk körül."
Az első válaszoló elég sok zöldséget hordott össze.
Nem lehet így kategorizálni, hogy vízzel kapcsolatos dolgok. Duna folyam, Sárga-folyó, Kettős-Körös folyó, Rákos-patak. Folyóknál akkor nem kell kötőjel, ha a név önmagában is használatos (mint pl. Duna, Tisza, Kettős-Körös stb.).
Ugyanez igaz a hegyekre: Északi-középhegység, Vértes hegység, Dunántúli-dombság, Bükk hegység
Az -i képzőt akkor kapcsoljuk kötőjellel, ha többtagú, nem kötőjellel írt tulajdonnévhez kapcsolódik (ilyenkor megmaradnak a nagy kezdőbetűk), illetve ha néma hangzó vagy szokatlan mássalhangzó-csoportosulás van a szó végén: washingtoni, New York-i, monte-carlói, bordeaux-i, perth-i.
A kötőjellel összekapcsolt elemekből álló földrajzi neveknél azt kell vizsgálni, hogy az előtag tulajdonnév-e. Ha igen, akkor képzőnél meghagyjuk a nagybetűt, pl. János-hegyi, Margit-szigeti, Gellért-hegyi, sárga-folyói, csendes-óceáni, rákos-pataki, északi-középhegységi, dunántúli-dombsági.
A hidak nevét mindig külön írjuk, kivéve a Lánchidat, azt egybe. Ha nem a nevüket írjuk, hanem ami fölött átívelnek, kötőjelet használunk. Pl. A Petőfi híd Duna-híd, a Móra Ferenc híd pedig Tisza-híd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!