Hogyan számoljam ki az oxidációs számot ebben az esetben?


na addig értem h ha pl olyat ad fel a tanár hogy: HCl tudom hogy együtt 0 az oxi szám, a hidrogéné pedig +1 így könnyen kiszámítható

de FeCl2 ezthogyan?


2012. ápr. 2. 20:05
 1/3 anonim ***** válasza:

a halogenideké általában -1, a fluor meg mindig.


x+(2*-1)=0

x-2=0

x=2


Fe oxidációs száma: 2

Jelölés: Vas (II)

2012. ápr. 2. 20:11
 2/3 Silber ***** válasza:

A Cl oxidációs száma az esetek legnagyobb részében -1. Olyan esetekben lehetséges ettől eltérni, ahol a klóratom központi atom szerepét játssza, vagy nálánál nagyobb elektronegativítású elemmel alkot vegyületet (ilyen például az FCl klór-fluorid nevű interhalogenid). Az FeCl2 nem ilyen, tehát nem kell hasonlóval foglalkozni.

Akkor a klór vegyértékét veheted -1-nek.

0=x+2*(-1)

x a vas oxidációs száma.

2012. ápr. 2. 20:12
 3/3 anonim ***** válasza:

Az elemek oxidációs száma, elemi állapotban 0, tehát a Cl2-ban 0.


A NaOCl -ben viszont +1 a klór oxidációs száma, mert a az oxigén elektronegativitása nagyobb mint aklóré, így oda rendeljük a kr elektronját.


Ugyanígy a hidrogén ox száma általában +1, kivéve elemi állapotban, illetve hidridekben, ahol -1, pl. NaH


Az oxigén ox száma általában -2, kivéve O2, és a petoxidokban , ahol -1 pl H2O2

2012. ápr. 3. 07:54