Számtani sorozatokban mi a különbség az Sn és az a1 között?


10-4d;10-3d;10-2d;10-d;10+d;10+2d;10+3d;10+4d

a5=10

S9=?

S9=90

miért 90?


2012. ápr. 1. 19:03
 1/2 anonim ***** válasza:
Az Sn az első n tag összege, az a1 pedig az első tag értéke.
2012. ápr. 1. 21:12
 2/2 anonim ***** válasza:

10-4d;10-3d;10-2d;10-d;10+d;10+2d;10+3d;10+4d

a5=10. S9=90 igaz állítás, mert összegképletbe

behelyettesítve S9=(a1+a9)*n/2=(a1+a9)*9/2=20*9/2=90

és a1+a9=10-4d+10+4d=20. Itt a d kiesik és

a1=10-4d paraméteres alakban van megadva, ahol d definíció szerint a sorozat differenciája.

Értelemszerűen S1=10-4d, S2=20-7d, ... S5=50-10d,

S8=80-4d, S9=90, S10=100+5d stb. a1 jelenti a számtani sorozat első elemét, míg Sn jelenti az első n elem összegét. Sz. Gy.

2012. ápr. 1. 21:29