10-4d;10-3d;10-2d;10-d;10+d;10+2d;10+3d;10+4d
a5=10
S9=?
S9=90
miért 90?
2012. ápr. 1. 19:03
1/2 anonim válasza:
Az Sn az első n tag összege, az a1 pedig az első tag értéke.
2/2 anonim válasza:
10-4d;10-3d;10-2d;10-d;10+d;10+2d;10+3d;10+4d
a5=10. S9=90 igaz állítás, mert összegképletbe
behelyettesítve S9=(a1+a9)*n/2=(a1+a9)*9/2=20*9/2=90
és a1+a9=10-4d+10+4d=20. Itt a d kiesik és
a1=10-4d paraméteres alakban van megadva, ahol d definíció szerint a sorozat differenciája.
Értelemszerűen S1=10-4d, S2=20-7d, ... S5=50-10d,
S8=80-4d, S9=90, S10=100+5d stb. a1 jelenti a számtani sorozat első elemét, míg Sn jelenti az első n elem összegét. Sz. Gy.