Koordinátageometria:


Egy kör átmegy az origon, az y tengelyből 3, az x tengelyből 8 egység hosszúságú húrt vág le. Írjuk fel a kör egyenletét!


2012. márc. 31. 17:44
 1/3 anonim ***** válasza:

A kör egyenlete:


(x-u)^2+(y-v)^2=r^2


Na most mivel 0,0 pont rajta van a körön, ezért

u^2+v^2=r^2


Nézzük meg hol metszi a kör az x tengelyt.

Ott ahol y=0.

Beírjuk:

(x-u)^2+(v)^2=u^2+v^2


Vagyis x=0 (0,0) pont vagy x=2u. (2u,0) pont

A húr hossza 2u=8 vagyis u=4


Ugyanígy v=1,5


A kör egyenleteu

(x-u)^2+(y-v)^2=u^2+v^2

A behelyettesítést meghagyom.

2012. márc. 31. 18:02
 2/3 bongolo ***** válasza:

Abból indulj ki, hogy bármalyik húr felezőmerőlegese átmegy a kör középpontján. Ilyenből van 2, azok meztszéspontja lesz a középpont.


Próbáld meg egyedül befejezni, nincs már sok hátra. Rajzolj hozzá ábrát, abból minden látszik.

2012. márc. 31. 18:08
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen sikerült megcsinálni :)
2012. márc. 31. 20:56