Koordinátageometria:
Egy kör átmegy az origon, az y tengelyből 3, az x tengelyből 8 egység hosszúságú húrt vág le. Írjuk fel a kör egyenletét!
2012. márc. 31. 17:44
1/3 anonim válasza:
A kör egyenlete:
(x-u)^2+(y-v)^2=r^2
Na most mivel 0,0 pont rajta van a körön, ezért
u^2+v^2=r^2
Nézzük meg hol metszi a kör az x tengelyt.
Ott ahol y=0.
Beírjuk:
(x-u)^2+(v)^2=u^2+v^2
Vagyis x=0 (0,0) pont vagy x=2u. (2u,0) pont
A húr hossza 2u=8 vagyis u=4
Ugyanígy v=1,5
A kör egyenleteu
(x-u)^2+(y-v)^2=u^2+v^2
A behelyettesítést meghagyom.
2/3 bongolo válasza:
Abból indulj ki, hogy bármalyik húr felezőmerőlegese átmegy a kör középpontján. Ilyenből van 2, azok meztszéspontja lesz a középpont.
Próbáld meg egyedül befejezni, nincs már sok hátra. Rajzolj hozzá ábrát, abból minden látszik.
3/3 A kérdező kommentje:
köszi szépen sikerült megcsinálni :)
2012. márc. 31. 20:56