Itt van néhány egyenlet és 5 különböző betű, szám:

a,b,c,d,e

A változók 1,2,3,4,5 ezek a számok lehetnek de mindegyik csak 1 szer fordulhat elő az egyenletben. (tehát pl.: a=3,b=4,c=5,d=1,e=2)


Az egyenlet:

4e=2d+c+b+2a


De az alábbi egyenleteknek is igaznak kell lenniük:

2a=b

2a+b=c


Nem írtam el semmit nekem nem jön ki sehogy.



2012. márc. 28. 16:33
 1/2 anonim válasza:

Rendezzük egy kicsit át a másik két egyenletet!

2a=b

2a+b=c


Az első egyenletből b=2a, amit a másodikba behelyettesíthetünk:


2a+2a=c, vagyis c=4a

Ez azt jelenti, hogy c egy 4-el osztható szám. (4*a biztos osztható lesz 4-el, mivel 'a' is természetes szám)

Mivel a betűk csak az 1,2,3,4 és 5 számokat jelölhetik, így 'c' csakis 4 lehet, ebből pedig a=1 és b=2

Ezeket behelyettesítjük az eredeti egyenletbe:


4e=2d+4+2+2

4e=2d+8

2e=d+4


Innen többféleképpen is továbbdolgozhatunk, én a következő módon gondolkodtam:


A "2e" kifejezés mindenképp páros. A 'd' viszont páratlan (vagy 3, vagy 5). Ha egy páratlan számhoz egy páros számot (itt 4-et) adunk, akkor az összeg is páratlan marad. Magyarul a "2e" egy páratlan számmal egyenlő, ami ellentmondás.


Így a feladatnak nincs megoldása, vagy esetleg elírták.

2012. márc. 28. 23:03
 2/2 A kérdező kommentje:

Nah mondom nem én vok hülye..... de a tanárnő majd holnap meg fogja "oldani"......kíváncsi leszek rá.


Köszönöm a választ :)

2012. márc. 29. 00:08