Mekkora és milyen irányú erőt kell C pontban alkalmaznunk, ha 155 N súlyó test húzza a rugókat és az első ábrán lévő helyzetet kívánjuk elérni?


[link]

Köszönöm a segítséget! :)


2012. márc. 25. 17:09
 1/2 bongolo ***** válasza:

Mindkét rugó 3,1 cm-rel lett hosszabb. A rugóerők tehát ekkorák: (Fb bal, Fj jobb)

Fb = Db·3,1 cm = 20 N/cm · 3,1 cm = 62N

Fj = Dj·3,1 cm = 50 N/cm · 3,1 cm = 155N

Ezek az erők rugóirányúak. Bontsuk mindkettőt vízszintes (v) és függőleges (f) komponensekre:

Fbv = Fb·cos 30° = 62N·√3/2

Fbf = Fb·sin 30° = 62N·1/2

Fjv = Fj·cos 30° = 155N·√3/2

Fjf = Fj·sin 30° = 155N·1/2

Figyelem! Fbv és Fjv mindkettő vízszintes, de egymással szembe mutatnak! Tehát eredőjük a különbségük lesz, és balra mutat:

Fv = (155N-62N)·√3/2 = 80,54 N

A függőleges komponensek azonos irányúak, lefelé mutatnak:

Ff = (155N+62N)·1/2 = 108,5 N


Ha egy 155N súlyú test van a C pontba akasztva, akkor még a következő erők kellenek hozzá, hogy eredőben pont Fv és Ff legyen:

- Vízszintesen kell Fv, 80,54 N

- Függőlegesen a 155N több, mint a szükséges 108,5N, ezért felfelé kell egy 155N-108,5N nagyságú erő, ami 46,5N.


Vagyis a 155N mellett még kell egy olyan erő a C pontban, ami ennek a kettőnek az eredője. Ennek az iránya balra felfelé mutat α szöggel (majd kiszámoljuk), nagysága pedig Pitagorasz tétellel számolható: √(80,54²+46,5²)=93N


Az α szög pedig:

tg α = 46,5/80,54 = 0,577

α = 30°


Kész vagyunk. Mivel viszont pont 30° jött ki, valószínű lehetett volna valamilyen trükkel korábban is rájönni, de most már késő van, hogy belegondoljak :)

2012. márc. 25. 22:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :)
2012. márc. 26. 17:29