Statisztikai érettségi feladat!? Hogyan kéne megoldani?


Egy dolgozat jegyeinek összege 147, az átlag 4,2 és senki nem írt elégtelen dolgozatot.

Hányan írtak dolgozatot?

Legalább és legfeljebb hány 5ös dolgozat született?


Azt ki tudtam számolni, hogy 35-en írtak,de az utolsó két kérdést nem tudom hogyan kell megoldani. Valaki eltudná magyarázni, megmondani?


2012. márc. 23. 17:22
 1/2 anonim ***** válasza:

35 szám összege 147. Minden szám 2-5 lehet.


A legkevesebb 5-ös akkor van, ha csak 4-es meg 5-ös dolgozat van.

(147-5x)<=4*(35-x)

(Azért nem =, mert lehet, hogy nem egész számra jönne ki)

7<=x

Ha 7 ötös lett, akkor 28 a nem ötös, ez

7*5+28*4=147. Tehát ez lesz a megoldás, 7 db ötösnél nem lehet kevesebb.


(Például ha csak 6 ötös lenne, akkor a jegyek összege max 6*5+29*4=146, ami túl kevés.)


A legtöbb ötös akkor van, ha csak 2-es és 5-ös született.


35*5=175 ezt kell 147-re levinni, minimum 10 db 2-es kell.

Vagyis max 25 db 5-ös lehet.


25*5=125, a maradék 10 ember osztozik 22 ponton. Ami lehetséges.


(De ha már 26 ötös van, akkor 9 ember osztozna 17 ponton, ami nem lehetséges.)

2012. márc. 23. 17:34
 2/2 A kérdező kommentje:
és tényleg, köszönöm szépen!
2012. márc. 23. 17:58