Segít valaki fizika háziban?


Az a feladat: Egy test olajba merül. A ráható felhajtóerő: 10 N. Mennyi a test térfogata?

addig eljutottam, hogy :

ró: 900kg/m3

Felhajtóerő(Ff): 10N

g : 10 N/kg

V=?

Ezt hogyan kell kiszámolni?



2012. márc. 22. 13:26
 1/2 bongolo ***** válasza:

Lehet, hogy a tanár utálja, ha valaki az Archimédeszről szóló dalt jegyzi meg, de szerintem azt 20 év múlva is fogod tudni:


"Minden vízbe mártott test

a súlyából annyit veszt

amennyi az általa

kiszorított víz súlya."


Most víz helyett olaj van.

Szóval mennyi a kiszorított olaj súlya? A térfogata V, ugyanannyi, mint a test térfogata. A súlyát a sűrűségből lehet számolni:

Ehhez puska is van: a mértékegységek. A sűrűségé kg/m³, vagyis ha ezt megszorozzuk a térfogattal (m³), akkor kijön a tömege:

m = ρ·V = 900 kg/m³·V

Ez persze nem egy kiszámítható szám most, de nem baj, a V-vel benne számolunk tovább.


A tömegből a súly úgy jön ki, hogy megszorozzuk g-vel (ebben is segít most a mértékegység, mert a g mellé N/kg van írva):


F = 900 kg/m³·V·10 N/kg = 9000N/m³·V


Ez tehát a kiszorított olaj súlya. Ez azonos a dal szerint a felhajtóerővel (a "súlyvesztéssel"), ami 10N:

10N = 9000N/m³·V

10/9000 m³ = V

ez kicsi szám lesz, m³ helyett számoljunk dm³-ben. 1 m³ = 1000 dm³:

V = 10/9 dm³ = 1,1111 dm³

(kicsit több, mint 1 liter.)

2012. márc. 22. 15:11
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat! Nagyon sokat segítettél! :)
2012. márc. 22. 18:19