A 14 V; 3 W feliratú karácsonyfa izzók közül hányat lehet sorba kapcsolni a 230 V-os hálózatra? Mennyi lesz az izzók teljesítménye, ha egy kiégett izzót rövidzárral helyettesítünk?


A 230 V-ot elosztottam az egy izzó 14 V-jával és kijött 16,43 db. Tehát legalább 17 izzó kell, hogy ne legyen túlfeszültség az egyes izzókon. Hiszen 15 izzó esetén az egy izzóra jutó feszültség 15,3 V lenne.


Ha egy izzót rövidzárral helyettesítünk, az összfeszültség kevesebb felé oszlik, és a P=UxI képlet alapján magasabb lesz az egyes izzók teljesítménye.

17 izzó esetén jó a 2,89 W teljesítmény?

16 izzó esetén pedig a 0,076 W?

15 izzóra így 3,28 W jön ki.


A baj csak az, hogy a feladat megoldásaként 3,16 W-nak kellene kijönni?


Valami hiba van a feladat megoldásában, csak nem tudom mi?



2012. márc. 6. 20:24
 1/3 anonim ***** válasza:

P = U*I = 3 W


I = P/U = 3/14 = 0,21429 A


R = U/I = 14/0,21429 = 65,333 Ω egy izzónak az ellenállása


I = U/R


P = U*I = U*U/R = U²/R


U = 230/17 = 13,5294 V

P = 13,5294²/65,333 = 2,8015 W


U = 230/16 = 14,375 V

P = 14,375²/65,333 = 3,1629 W


U = 230/15 = 15,333V

P = 15,333²/65,333 = 3,5985 W

2012. márc. 6. 21:47
 2/3 anonim ***** válasza:

Az összteljesítmény:


1.) 17*2,8015 = 47,6255 W

2.) 16*3,1629 = 50,6064 W

3.) 15*3,5985 = 53,9775 W

2012. márc. 6. 21:51
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a feladat helyes megoldását!
2012. márc. 7. 08:03