Monica77 kérdése:

10 mol víz tömege? 5 mol kálium klorid tömege? 100g konyhasóban hány darab ion van?

2012. márc. 2. 20:24
 1/3 anonim ***** válasza:

10 mol víz: víz=H2O, azaz 2db H-atom(egyenként 1 gramm súlyúak) és egy oxigén atom(16g súlyú) alkotja. Eszerint egy mol az 16+2g, akkor 10 mol mennyi?


5mol kálium klorid: Kálium és klór alkotják, hasonlóan az előzőhöz a periódusos rendszerből nézd ki.

2012. márc. 2. 20:53
 2/3 bongolo ***** válasza:

Valószínű nem érted, hogy mi az a mol. Elmagyarázom.


Egyszerűen az van, hogy egyetlen vízmolekula (vagy bármi) tömege nagyon pici. Viszont ha veszünk belőle baromi sokat, hatszor tíz a huszonharmadikon darabot, akkor normálisabb tömegek jönnek ki. Magát a 6·10^23 számot (Avogadro számnak hívják) úgy találták ki, hogy ha mondjuk hidrogén atomból, aminek egyetlen protonja van, veszünk ilyen sokat, akkor annak a tömege éppen 1 gramm lesz. Pont annyi, mint amennyi az atommagban lévő protonok meg neutronok számának összege.


Ez a "pont annyi" nem pontosan igaz, de ez elsőre nem fontos.


Na most egy vízmolekula ez: H₂O. Két hidrogén atomtömege 2, az oxigéné meg 16. Vagyis a víz molekulatömege 18 (ennyi összesen a benne lévő protonok meg neutronok számának összege). Az pedig azt jelenti, hogy 6·10^23 darab (1 mol) vízmolekula tömege éppen 18 gramm lesz. 10 mol ennek a tízszerese, 180g.


Nézzük a kálium kloridot (KCl). A kálium illetve a klór atomtömegét a periódusos táblában találod: A káliumé 39, a klóré pedig a táblázat szerint 35,5. Hogyan lehet nem egész szám? Hát úgy, hogy a természetben van olyan klór is, amiben a 17 proton mellett 18 neutron van az atommagban, meg van olyan is, amiben a 17 proton mellett 20 neutron van. Ezeket hívják izotópoknak (ugyanannyi a protonok száma, de más a neutronoké). A könnyebbik (17+18=35) az összesnek kb. háromnegyede, a nehezebbik (17+20=37) a maradék egynegyed. Az átlagos tömegszáma így lesz kb. 35,5.


Szóval a KCl molekulatömege 39+35,5 = 74,5. Egy mol ugyanennyi gramm, 5 mol pedig 372,5 g.


Konyhasó: NaCl. A nátrium atomtömege a periódusos tábla szerint kb. 23, a klór már tudjuk, hogy 35,5. Vagyis a só molekulatömege 58,5. 100 gramm só tehát ennyi mol:

100/58,5 = 1,71 mol

1 molban van 6·10^23 darab Na+ ion és ugyanennyi Cl- ion, 1,71 molban tehát összesen 1,71·12·10^23 = 2,05·10^24 darab ion van.

2012. márc. 2. 21:16
 3/3 anonim válasza:
Figyelj jobban kémiaórán, és ne mással csináltasd meg a házidat!
2012. márc. 7. 09:15