1. Egy város lakossága 10 éven át évente 400 fővel gyarapodott. Ez után 5 évig csökkent úgy, hogy minden évben az előző évi érték 97%-a lett a lakosság száma. Ha végül 72000 lett a lakosok száma, akkor mennyi volt 15 évvel ezelőtt?


2.Hány év alatt növekszik egy összeg a kétszeresére, ha évi 6,25%-os kamattal számolunk és a következő évben már a kamattal növelt érték növekszik tovább?


2012. febr. 20. 19:21
 1/3 anonim ***** válasza:

1. feladat

A szövegből kiderül, hogy 10 évig számtani sor szerint nőtt, majd 5 évig mértani sor szerint csökkent a lakosok száma.


La = 72 000 - az aktuális létszám

L0 = ? - a 15 évvel ezelőtti létszám


Ha 10 évig évenként 400 fővel növekszik a létszám, akkor a 10-ik év végén

L10 = L0 + (n - 1)*d

L10 = L0 + 9*400

L10 = L0 + 3600

lesz a létszám


Erről a szintről indul a csökkenés, ami 5 évig tart q = 0,97 hányadossal.

Az ötödik év végén a létszám, ami az aktuális létszám

La = L5 = L10*q^(n - 1)

La = (L0 + 3600)*q^4 = 72000

Ebből a 15 évvel ezelőtti létszám

L0 = 72/q^4 - 3600


Kerekítéssel

L0 = 77 729 fő

============

2012. febr. 20. 20:25
 2/3 anonim ***** válasza:

2)

x*1,0625^n=2x

1,0625^n=2

lg1,0625^n=lg2

n*lg1,0625=lg2

n=lg2/lg1,0625=11,43

Vagyis a 12. év végére lesz kétszerese a pénz

2012. febr. 20. 20:51
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönööööööm!!! :)
2012. febr. 20. 21:49