Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi köze volt Arany Jánosnak...

Mi köze volt Arany Jánosnak Nagykőröshöz?

Figyelt kérdés
2009. jún. 3. 09:40
 1/6 anonim ***** válasza:
1851.-től a nagykőrösi református gimnázium tanára volt.
2009. jún. 3. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Arany János 1851. őszén költözött Nagykőrösre, ahol folytatta a már megkezdett, nagyobb elbeszélő munkáit. Arany János 1851 őszén költözött Nagykőrösre a református gimnázium irodalom tanári székének elfogadására. Költői fénye bearanyozta a tudós tanári karral működő gimnáziumot és Nagykőrös városát egyaránt. A református egyházi iskola, illetve tanárainak működése hírnevet adott Nagykőrösnek. Itt fejezte be a "Toldi estélye" eposzát, amelyet Pesten jelentett meg. A "Jóka ördöge", s a "Nagy-Ida" vígeposz ugyancsak a nagykőrösi termés gyümölcse. Arany János nagykőrösi tartózkodása művészetének virágkorára esik. Az Arany János Múzeum a költő és családja relikviáit őrzi, valamint a település régészeti tárgyait, emlékeit is bemutatja.
2009. jún. 3. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
1852-57 Egy ideig járási írnok, majd sikerül tanári állást szereznie a nagykőrösi gimnáziumban. Ezek a nagykőrösi évek a szakadatlan továbbművelődés és a költészet jegyében folynak. Életének ez a legtermékenyebb korszaka.
2009. jún. 3. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Elnézést, hogy beleugatok, mert érdemben nem tudok hozzátenni, de a Toldi-trilógia harmadik részének véletlenül nem "Toldi estéje" volt a címe?

Ha jól rémlik középiskolából, akkor az "este" szóval az öregkorára szeretett volna célozni Arany János, ezért kell pontos j-vel írni (mivel nem az "estély" szó ragozott alakja).

2009. jún. 3. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

09.59-es vagyok. Az itt leírtakat szó szerint másoltam be erről az oldalról és ott így volt leírva. Tehát ha hibáztam bocsánat. Szerintem azért van idézőjelbe téve mert lehet, hogy akkor így írták, nem tudom.

[link]

2009. jún. 3. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem azt Akkor is úgy írták,hogy Toldi estéje bocsika ezt egy eredetiről írtam le.
2009. jún. 3. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!