Pl: e^x*cosx dx = e^x * sinx - integrál e^x * sinx dx. Itt az integráljel utáni részt újra g és f'-nek vettük. Miért?2012. jan. 24. 22:26
1/1 bongolo válasza:
Nincs recept arra, hogy mikor mit kell csinálni, ha mázlija van az embernek, pontosabban ha kitartóan próbálkozik, csak rátalál a megoldásra.
Itt pl.
∫e^x·cos x dx
f=e^x
g'=cos x → g=sin x
∫e^x·cos x dx = e^x·sin x − ∫e^x·sin x dx
aztán
f=e^x
g'=−sin x → g=cos x
∫e^x·cos x dx = e^x·sin x + e^x·cos x − ∫e^x·cos x dx
Azért volt jó megint parciálisan integrálni, mert az egyenletet átrendezve ezt kapjuk:
2·∫e^x·cos x dx = e^x·sin x + e^x·cos x
Ebből meg már rögtön kijön a keresett integrál:
∫e^x·cos x dx = e^x·(sin x + cos x)/2