4 x(a harmadikon) -4x


Igazából azt nem tudom,hogy ilyenkor mit kéne csinálni a kitevőkkel,és hogy most akkor mi lesz a négyesekkel?Eltűnnek és marad az x(a másodikon) ?



2012. jan. 22. 14:37
 1/5 anonim ***** válasza:
Ez attól is függ, hogy jelenleg mit tanultok és ezelőtt az egyenlet előtt volt-e valamilyen számítás, amivel erre jutottál.
2012. jan. 22. 14:45
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen,volt.Algebrai törteket veszünk,azok szorzását,osztását.

7/4x(a harmadikon) -36x szorozva x(a másodikon)-y/14

A / jelek a ¸¸törve˝ (mint például 1ketted)-et jelentik.

2012. jan. 22. 14:48
 3/5 A kérdező kommentje:
ÉS az azonosságokat is tanuljuk.
2012. jan. 22. 14:49
 4/5 anonim ***** válasza:

4x³ - 4x

Oszd le mindkét tagot 4-gyel: x³ - x

Mivel leosztottad 4-gyel, meg is kell szoroznod annyival, hogy az értéke ne változzon (ez arra a népmesére emlékeztet, amikor a lány vitt is ajándékot és nem is... csinálsz is valamit és nem is... erről szól a "kiemelés" a matekban)

Tehát 4x³ - 4x = 4(x³ - x)

Belül még mindig ki lehet emelni, ha minden tagot leosztod x-szel: x² - 1. Ahhoz, hogy az érték ne változzon, vissza is kell szorozni x-szel.

Tehát 4(x³ - x)= 4x(x² - 1)

Vedd észre, hogy a zárójelben szorzattá tudsz alakítania tanult azonosságok alapján. x² - 1 = x² - 1² = (x + 1)(x- 1)

Tehát 4x(x² - 1) = 4x(x - 1)(x + 1)

2012. jan. 22. 15:31
 5/5 A kérdező kommentje:
Zseni vagy,köszi,lájkoltalak :D
2012. jan. 22. 16:20