Tintax kérdése:

12,25 dm3 standardállapotú HCl-ot vízben oldunk. Az így nyert sósav térfogata 400 cm3. Hány mol/dm3 koncentrációjú a kapott HCl-oldat? Valaki esetleg tudja hogy kell kiszámolni?


2012. jan. 16. 16:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ideális gáz állapotegyenletéből kifejezzük a HCl anyagmennyiségét, majd az így kapott anyagmennyiséget elosztjuk az oldat térfogatával.

p*V_g = n*R*T --> n = p*V_g/R/T.

c = n/V_o = p*V_g/R/T/V_o.


V_g a gáz térfogata, V_o az oldaté. R a gáz állandó, p a nyomás (a standard állapot miatt) adott, T a hőmérséklet.


T-t nem adták meg amúgy valahol? Vagy nem mondtatok olyat kémiaórán, hogy a standard állapotban a hőmérséklet ennyi és ennyi?

2012. jan. 16. 17:46
 2/4 A kérdező kommentje:
hát a 25 fok van ott. akkor avval kéne?
2012. jan. 16. 18:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Jap. Csak kelvinben helyettesítsd be.


c = 100000 Pa * 12,25 dm^3 / (8,31 J/mol/K)/(298 K)/(0,4 dm^3), kb. 1,236 mol/dm^3.

2012. jan. 16. 22:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönööm. :)
2012. jan. 22. 16:31