Hol a hiba? Ez a jó képlet, vagy valami más?


A feladatgyűjteményben találtam a következő teljes indukcióval - állítólag - bizonyítható képletet:

[link]

A gondom csak az, hogy nekem már n = 1 -re is az jön ki, hogy

sinx = (sinx)/2

Én rontottam el valamit, vagy a képlet eleve hibád? Ha hibás, akkor mi a jó képlet?

A válaszokat előre is köszönöm!


2012. jan. 6. 00:06
 1/6 A kérdező kommentje:
n természetes szám, és sin(x/2) értéke nem nulla
2012. jan. 6. 00:08
 2/6 anonim ***** válasza:
Próbáltad úgy, hogy a jobb oldalról kiveszed azt a 2-est a nevezőből?
2012. jan. 6. 01:32
 3/6 A kérdező kommentje:
Úgy n=1-re kijön, viszont nem tudom bebizonyítani teljes indukcióval...
2012. jan. 6. 07:12
 4/6 anonim ***** válasza:

Nézd meg esetleg ezt az oldalt:

[link]

2012. jan. 6. 11:46
 5/6 bongolo ***** válasza:

Nem kell a nevezőbe a 2, úgy van az igazi képlet.


Teljes indukcióval nem próbáltam, de komplex számkörbe átmenve kijött nekem a képlet. Nem tudom, tanultatok-e már olyat, az se baj, ha nem, csak érdekességképpen leírom, hátha másnak az kell majd. Ha teljesen ismeretlenek a komplex számok, akkor ne olvasd el.


Az Euler formula szerint e^(ix) = cos x + i·sin x (ahol i persze √-1). Ebből:


A képzetes rész tehát maga a szinusz:

(1) sin x = Im(e^(ix))

valamint ez az összefüggés is ismert:

(2) sin x = (e^(ix) - e^(-ix))/(2i)


A keresett összeg k=1-től n-ig:


Σ sin kx = Σ Im(e^(ikx)) = Im(Σ e^(ikx))


Az Im()-en belüli szummát nevezzük Sn-nek:

Sn = Σ e^(ikx) = Σ e^(ix)^k

Ez egy mértani sor, aminek kóciense q=e^(ix). A sor összege ez lesz:

Sn = q·(q^n - 1)/(q - 1)

Sn = e^(ix)·(e^(inx) - 1)/(e^(ix) - 1)


Egy kis átalakítás a számlálón meg a kevezőn. A közös formula, ahol k értéke vagy 1, vagy n:

Mk = e^(ikx) - 1

1 helyébe írjuk be a következő hányadost:

1 = e^(ikx/2) / e^(ikx/2)


Mk = e^(ikx/2)·(e^(ikx/2) - 1/e^(ikx/2))

Mk = e^(ikx/2)·(e^(ikx/2) - e^(-ikx/2))


A második, zárójeles tényezőt összevetve (2)-vel ez jön ki:

Mk = e^(ikx/2)·2i·sin(kx/2)


Tehát:

Sn = e^(ix)·(e^(inx/2)·2i·sin(nx/2))/(e^(ix/2)·2i·sin(x/2))

Sn = e^(ix)·e^(i(n-1)x/2)·sin(nx/2)/sin(x/2)

Sn = e^(i(n+1)x/2)·sin(nx/2)/sin(x/2)

A keresett összeg Im(Sn), ami (1) miatt:


sin((n+1)x/2)·sin(nx/2)/sin(x/2)


--


Persze a feladatod teljes indukciós bizonyítás. Próbáld meg újra, ha nem megy, belegondolok én is.

2012. jan. 6. 14:41
 6/6 bongolo ***** válasza:

Teljes indukcióval a bizonyítás:


n=1-re igaz.


(n-1)-re feltesszük, hogy

S(n-1) = sin(nx/2)·sin((n-1)x/2)/sin(x/2)


n-re:

S(n) = S(n-1) + sin(nx)

sin(nx) = 2·sin(nx/2)·cos(nx/2)

S(n) = sin(nx/2)·( sin((n-1)x/2)/sin(x/2) + 2·cos(nx/2) )

= sin(nx/2)·( sin((n-1)x/2) + 2·cos(nx/2)·sin(x/2) ) / sin(x/2)


A középső zárójeles tényezőről kellene kimutatni, hogy sin((n+1)x/2):

sin((n-1)x/2) + 2·cos(nx/2)·sin(x/2) ≟ sin((n+1)x/2)

2·cos(nx/2)·sin(x/2) ≟ sin((n+1)x/2) - sin((n-1)x/2)

Alakítsuk át csak a jobb oldalt:

sin((n+1)x/2) - sin((n-1)x/2)

= sin(nx/2+x/2) - sin(nx/2-x/2)

= (sin(nx/2)cos(x/2) + cos(nx/2)sin(x/2))-(sin(nx/2)cos(x/2) - cos(nx/2)sin(x/2))

= cos(nx/2)sin(x/2) + cos(nx/2)sin(x/2)

Ami tényleg 2·cos(nx/2)·sin(x/2)

2012. jan. 7. 23:34