Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Honnan szedjek összetett...

Honnan szedjek összetett mondatokat, amiket lehet elemezni? Sürgős.

Figyelt kérdés

Ezen múlik a nyelvtan 3-asom. Írnom kell 10 összetett mondatot, amiket ha elemezünk, van benne jelző, határozó, tárgy meg minden. De magamtól nem tudok kitalálni 10 bonyolult mondatot, amit tutira jól elemeznék. Google-be nem nagyon találok. Írnátok nekem párat?


Sürgősen kellene, hétfőre kell és még a füzetembe le is kell írnom.


2009. máj. 23. 11:34
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mintha kevernél két dolgot: mondatrészek szerint általában az egyszerű mondatokat szokták elemezni. A másik, az összetett mondat, az alárendelőket aszerint lehet kategorizálni, hogy milyen alárendelés, pl:jelzői, határozói, tárgyi. De akkor nem elemezzük külön-külön a mondatrészeket is. Most akkor milyen kell? Az összetett mondat nem egyenlő a hosszú, bonyolult mondattal. Legalább egy példát írjál, amit az órán elemeztetek. Hanyadikos vagy?
2009. máj. 23. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
82%
Hm....Én egy nyelvtan könyvet javaslok. Abban mindig vannak példák:)
2009. máj. 23. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Ja bocsi. 7.es vagyok és egyszerű mondatok kellenek amikbe sok a különböző mondatrész, pl jelzők, határozók.

Pl. A csinos lány János asztalára teszi az új virágot.


Köszi ha segítesz.

2009. máj. 23. 13:27
 4/8 A kérdező kommentje:
Ja és az órai tankönyvből nem lehet kimásolni dolgokat. És ezért nem akartam új könyvet venni.
2009. máj. 23. 13:28
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok, tanár. Na megpróbálom.

1. A nyelvtanórákon sok új, érdekes dolgot tanultunk az idén.

2. A nagyobb városokban általában drága autókkal közlekednek az emberek.

3. Ma megpróbálok tíz hosszú mondatot elemezni az íróasztalomnál.

4. A nagyszüleim a szomszédjuknak segítettek a kertjükben ropogós cseresznyét szedni.

5. Mindig érdeklődve hallgattam a nagymamám meséjét este az ágyban.

6. Mindjárt lemegyek a sarki boltba lisztet vásárolni anyukámnak.

7. A vad darazsak egyfolytában szúrkálják a nyaraló vendégeket a strandon.

8. A barátom hibátlanul megoldotta a legnehezebb példákat is a szünetben.

9. Pillanatragasztóval ragaszd meg az eltört vázát a konyhában.

10. Hamarosan elkészítjük a finom vacsorát a vendégeknek anyukámmal.

Na, ez életem fő műve volt. Némelyik mondatban ugyebár rejtett alany van (én).

2009. máj. 23. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!!!!!



Örök hála így látatlanban is!



Ezen múlt a 3asom:D:D:D

2009. máj. 23. 14:36
 7/8 A kérdező kommentje:

ja és még1 kérdés, ha nem probléma:

Abban a mondatban, hogy Ma megpróbálok tíz hosszú mondatot elemezni... az "elemezni" az micsoda? tárgy? mert a "mondatot" tudom hogy tárgy, de az "elemezni"-ben nem vagyok biztos.


És abban, hogy A barátom hibátlanul megoldotta a legnehezebb példákat is... "is" az micsoda?

2009. máj. 23. 14:43
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Mit csinálok? Megpróbálok.

Mit próbálok meg? Elemezni. Tehát tárgy. A főnévi igenév is lehet tárgy. A "mondatot" pedig annak egy további tárgya. Az "is"-sel nem kell foglalkozni, az csak egy kötőszó, nincs különösebb mondatbeli szerepe, mint ahogy mondjuk az "és"-t sem elemezzük.

Szívesen.

2009. máj. 23. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!