Becsüljük meg, hogy mennyi energia szabadul fel egy 50 kg össztömegű 90%-ban dúsított urántöltetet tartalmazó atombomba felrobbanásakor! Ez mennyi 30 MJ/kg fűtőértékű kőszén elégetésének felel meg? (Az egy uránatommag hasadásakor felszabadult energiát vegyük 32 pj-nak.)
2012. jan. 3. 18:38
 1/3 A kérdező kommentje:
Megoldásként 3,45×10^15 J van megadva, de nekem ennél több, kb. 4,5×10^15 J lett.
2012. jan. 3. 18:45
 2/3 anonim válasza:

Tehát:

m = 45kg

moláris tömeg = 238g

N Avogadro = 6*10^23

E(1 db U238)=32*10^-12J


Mólok száma:

M = 45 kg / 0.238 kg = 189.0756 mol

Energia:

E(szumma) = M * N avog * E(1 db)

E(szumma) = 189.0756 * 6*10^23 * 32*10^-12 = 3.63*10^15 J


Ebből egyszerű osztással: a szén tömege kb 1.21*10^8 kg

Igen, tudom a 238as nem dúsított. :)

2012. jan. 3. 19:38
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom a segitseget! :)
2012. jan. 3. 19:51