Hogyan számítsuk ki a geostacionárius műholdak pályájának magasságát? (Egyenlítő felett. )

2011. dec. 30. 18:04
 1/7 bongolo ***** válasza:
100%

A lényeg: a tömegvonzás meg kell egyezzen a centripetális gyorsulással.


Persze nem a szokásos g=9.81 m/s²-tel kell számolni, mert a geostacionárius pálya olyan magasan van, hogy már közel sem ennyi ott a g:

g = G·M/R²

G a gravitációs állandó, M a Föld tömege, R a pálya távolsága a Föld középpontjától.

G = 6,67428·10^(-11) m³/kgs²

M = 5,9736·10^24 kg


Centripetális gyorsulás:

a = ω²·R

tehát:

ω²·R = G·M/R²

R = ³√(GM/ω²)


A szögsebesség nagyjából: ω = 2π/24h = 2π/86400s

Ha pontosabban akarsz számolni, akkor nem 24 órával, hanem a forgási periódusidővel (sziderikus nap hosszával) kell számolni, ami kb. 23 óra 56 perc 4 másodperc (86164.09053 sec)

2011. dec. 30. 23:49
 2/7 A kérdező kommentje:
Tehát az R lesz a pálya magassága, és ezt kell ugye kiszámolnom? Csak még annyit nem értek, hogy különbözik az pályamagasság az Egyenlítő alatt és felett?
2011. dec. 31. 10:50
 3/7 bongolo ***** válasza:
R a pálya magassága a Föld középpontjához képest. Mivel az Egyenlítőnél a Föld sugara 6378,137 km, annyit ki kell belőle vonni. A sarkoknál a sugár kevesebb, 6356,752 km (lapos kicsit a Föld).
2011. dec. 31. 12:05
 4/7 A kérdező kommentje:
Kijött eredményül, hogy 35849 km, utánanéztem, hogy mennyi, körülbelül ennyi. köszönöm a segítséget!!! ;)
2011. dec. 31. 12:32
 5/7 bongolo ***** válasza:
Szerintem 24 órás nappal (86400 sec) számoltál, nem pedig a sziderikus nappal (86164 sec), azért nem a pontos érték jött ki.
2012. jan. 1. 12:18
 6/7 Hengelhoffer válasza:
A gravitációs állandó az minden esetben ugyan annyi ugye?
2012. márc. 8. 15:12
 7/7 Hengelhoffer válasza:
rájöttem. Hülye kérdés volt
2012. márc. 8. 15:52