2011. dec. 30. 18:04
1/7 bongolo válasza:
A lényeg: a tömegvonzás meg kell egyezzen a centripetális gyorsulással.
Persze nem a szokásos g=9.81 m/s²-tel kell számolni, mert a geostacionárius pálya olyan magasan van, hogy már közel sem ennyi ott a g:
g = G·M/R²
G a gravitációs állandó, M a Föld tömege, R a pálya távolsága a Föld középpontjától.
G = 6,67428·10^(-11) m³/kgs²
M = 5,9736·10^24 kg
Centripetális gyorsulás:
a = ω²·R
tehát:
ω²·R = G·M/R²
R = ³√(GM/ω²)
A szögsebesség nagyjából: ω = 2π/24h = 2π/86400s
Ha pontosabban akarsz számolni, akkor nem 24 órával, hanem a forgási periódusidővel (sziderikus nap hosszával) kell számolni, ami kb. 23 óra 56 perc 4 másodperc (86164.09053 sec)
2/7 A kérdező kommentje:
Tehát az R lesz a pálya magassága, és ezt kell ugye kiszámolnom? Csak még annyit nem értek, hogy különbözik az pályamagasság az Egyenlítő alatt és felett?
2011. dec. 31. 10:50
3/7 bongolo válasza:
R a pálya magassága a Föld középpontjához képest. Mivel az Egyenlítőnél a Föld sugara 6378,137 km, annyit ki kell belőle vonni. A sarkoknál a sugár kevesebb, 6356,752 km (lapos kicsit a Föld).
4/7 A kérdező kommentje:
Kijött eredményül, hogy 35849 km, utánanéztem, hogy mennyi, körülbelül ennyi. köszönöm a segítséget!!! ;)
2011. dec. 31. 12:32
5/7 bongolo válasza:
Szerintem 24 órás nappal (86400 sec) számoltál, nem pedig a sziderikus nappal (86164 sec), azért nem a pontos érték jött ki.
6/7 Hengelhoffer válasza:
A gravitációs állandó az minden esetben ugyan annyi ugye?
7/7 Hengelhoffer válasza:
rájöttem. Hülye kérdés volt