Hogyan kell megoldani? Egy 38000 kg tömegű tehervagon elszabadult és miután lejtős úton felgyorsult, a vízszintes szakaszon 93.96 km/h sebességgel halad a 24000 kg tömegű tehervagon után.

Ütközés után összekapcsolódva haladnak tovább, és egy lejtőn 29.57 m magasra jutnak fel. Mekkora volt a 24000 kg tömegű tehervagon sebessége az ütközés előtt km/h-ban? (g = 10 m/s2)
2011. dec. 29. 11:34
 1/4 anonim ***** válasza:
Próbálj meg energetikából kiindulni.
2011. dec. 29. 19:26
 2/4 bongolo ***** válasza:
100%

Az "energetika" az csak az egyik része. Nem lehet mindent energiamegmaradással számolni itt, mert összekapcsolódik a két vagon, tehát rugalmatlan ütközés történt. Olyankor pedig csak impulzusmegmaradás van.


m₁ = 38000 kg

v₁ = 93.96 km/h = 26.1 m/s

(1) p₁ = m₁·v₁


m₂ = 24000 kg

v₂ a kérdés

(2) p₂ = m₂·v₂


Ütközés után:

M = m₁+m₂

V a közös sebesség

(3) p₁+p₂ = M·V


Most már lehet energiamegmaradással számolni azt, hogy milyen magasra jutott fel a lejtőn:

h = 29.57 m

(4) 1/2·M·V² = M·g·h


Ebből az utolsó (4) egyenletből kijön V értéke, azzal pedig (3)-ból meg (2)-ből v₂. (m/s lesz, át kell majd számolni km/h-ba.)


Ugye menni fog a számolás?

2011. dec. 29. 23:01
 3/4 A kérdező kommentje:
igen, már meg is van, köszönöm:)
2011. dec. 30. 00:32
 4/4 anonim ***** válasza:
Ha jól számoltam, akkor 77.39 km/h.
2011. dec. 30. 11:45