Ütközés után összekapcsolódva haladnak tovább, és egy lejtőn 29.57 m magasra jutnak fel. Mekkora volt a 24000 kg tömegű tehervagon sebessége az ütközés előtt km/h-ban? (g = 10 m/s2)2011. dec. 29. 11:34
1/4 anonim válasza:
Próbálj meg energetikából kiindulni.
2/4 bongolo válasza:
Az "energetika" az csak az egyik része. Nem lehet mindent energiamegmaradással számolni itt, mert összekapcsolódik a két vagon, tehát rugalmatlan ütközés történt. Olyankor pedig csak impulzusmegmaradás van.
m₁ = 38000 kg
v₁ = 93.96 km/h = 26.1 m/s
(1) p₁ = m₁·v₁
m₂ = 24000 kg
v₂ a kérdés
(2) p₂ = m₂·v₂
Ütközés után:
M = m₁+m₂
V a közös sebesség
(3) p₁+p₂ = M·V
Most már lehet energiamegmaradással számolni azt, hogy milyen magasra jutott fel a lejtőn:
h = 29.57 m
(4) 1/2·M·V² = M·g·h
Ebből az utolsó (4) egyenletből kijön V értéke, azzal pedig (3)-ból meg (2)-ből v₂. (m/s lesz, át kell majd számolni km/h-ba.)
Ugye menni fog a számolás?
3/4 A kérdező kommentje:
igen, már meg is van, köszönöm:)
2011. dec. 30. 00:32
4/4 anonim válasza:
Ha jól számoltam, akkor 77.39 km/h.