Egy 1 mm ármérőjű acél drót 0,2 kN terhelést bír el. Mekkora átmérőjű kábel bír el 20 kN terhelést?

2011. dec. 25. 19:19
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Te tényleg ennyire fogyatékos vagy, hogy minden rohadt feladatodat itt teszed közzé? Gondolkozz már, vagy menj és áss kutakat....
2011. dec. 25. 19:24
 2/6 anonim ***** válasza:
100mm, azaz 1dm átmérőjű acél drót szükséges 20kN terheléshez..
2011. dec. 25. 21:52
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez már fáj komolyan, ez minden csak nem fizika vagy matematika... Szimpla aránypárok...

Írd fel szépen:


1 mm 0.2kN

x mm 20kN


Keresztbeszorzol:

1*20=0.2x

20=0.2x

Ezután szépen egyre kihozod az x tényezős oldalát, vagyis jelen esetben beszorzod az egyenletet 5-tel, azután úgy fog kinézni hogy:

5*20=5*0.2x vagyis

100=(1)x

És jééé kijött a megoldás!

2011. dec. 25. 22:11
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nincs igazatok, mert terhelésnél a keresztmetszet a mérvadó, nem pedig a drót átmérője. Vagyis mindenképp keresztmetszetekkel kell számolni.


r1 = 1 mm

A1 = r1^2 * PI = 3,14 mm^2

F1 = 0,2 kN


Ebből felírhatjuk a fellépő feszültséget:

σ = F1/A1 = 63,66 GPa

Tehát ezt a feszültséget bírja ki ez a típusú acél drót.


F2 = 20 kN


σ = F2/A2, hiszen ugyanarról az anyagról van szó, vagyis:

A2 = F2/σ = 314,16 mm^2


Itt jól látszik, hogy a 100-as szorzó valóban helyes, csak nem az átmérőre kell vonatkoztatni, hanem a keresztmetszetre.


Az átmérő innen már egyszerűen számolható:

r2 = √(A2 / PI) = 10 mm


Szóval elég nagy tévedés rögtön rávágni a 100-at, mert az átmérő és a keresztmetszet között négyzetes arányosság van.

2011. dec. 25. 22:32
 5/6 anonim ***** válasza:

Ráadásul még én is elb*asztam, mert átmérőket írtam be sugarak helyett, szóval a helyes megfejtés:


d1 = 1 mm

r1 = d1/2 = 0,5 mm

A1 = r1^2 * PI = 0,785 mm^2

F1 = 0,2 kN


σ = F1/A1 = 254,648 GPa


F2 = 20 kN

A2 = F2/σ = 78,540 mm^2


r2 = √(A2 / PI) = 5 mm

d2 = 2 * r2 = 10 mm


Végül is ugyanaz az eredmény jött ki, de ez azért elvi hiba, szóval érdemes nem belefutni...

2011. dec. 25. 22:38
 6/6 A kérdező kommentje:

Első és harmadik válaszoló: ti retaldáltak vagyok, tehát kuss


Utolsó válaszoló: Köszönöm a segítséget!!! ;)

2011. dec. 26. 01:08