Ezt hogyan kell mególdani? (2011 matematika, írásbeli vizsga)


A következő két függvény mindegyikét a valós számok halmazán értelmezzük:

f (x) = 3sin x ; g(x) = sin 3x .

Adja meg mindkét függvény értékkészletét!


2011. dec. 17. 23:38
 1/6 Ucsiha Madara ***** válasza:
Világ legegyszerűbb dolga. Gondolom, ismered a sinus függvényt. A függvény képéről látható, hogy a függvény csak 1 és -1 közötti értékeket vesz fel, és a függvény értékkészlete ugye az, amilyen értékeket felvehet a függvény. Ezek alapján az f(x) függvény értékkészlete az [-3;3] intervallum, hiszen minden értéknek a háromszorosát veszi fel, és a szélsőértékei az 1-nek és -1-nek a háromszorosai, tehát 3 és -3. A sin 3x értékkészlete pedig a [-1;1]intervallum, hiszen ez csak egy x tengely mentén eltolt sima szinusz függvény, az értékkészlete nem változik.
2011. dec. 17. 23:45
 2/6 anonim ***** válasza:

f(x)=3*sinx


9.-ben tanult függvény transzformációk szerint:


1) sin alapfüggvény [függvénytáblázat használata engedélyezett]

2) 3*.. = 3x-os nyújtás; azaz az értékkészlet 3xosa lesz.(Y-tengely)



Utóbbit sajnos nem tudom, mert nem tanultam még!:)

2011. dec. 17. 23:49
 3/6 A kérdező kommentje:

svéd iskolában jártam, szóval, ezt a szinus dolgot magam tanulom most..

Most hülyének néztek, de mikor a számológépemen benyomom hogy sin2, vagy sin-2 akkor is kapok eredményt, hogy nem értem mégmindig...

2011. dec. 18. 00:03
 4/6 A kérdező kommentje:
úgy érted, hogy "újra" kezdödnek az értékek, és -1és1 közötti értéket kapok más számokkal is?
2011. dec. 18. 00:06
 5/6 anonim ***** válasza:

Amikor benyomod a gépen hogy sin 2 akkor 2foknak a szinuszát kapod meg. ha arcsin 2 írnál akkor errort kapnál

az arcsin -t ígylehet beírni sin^-1

2011. dec. 18. 07:29
 6/6 bongolo ***** válasza:

A kérdező 00:03 kommentjére:


Úgy tűnik nekem, hogy kevered az értelmezési tartományt és az értékkészletet.


- Értelmezési tartomány: milyen x-ekre van érelmezve a függvény. Pl. a √x függvény negatívokra nincs értelmezve, ért.tartománya tehát x ≥ 0. A sin(x) fv. minden x-re értelmezve van, ért.tartománya a valós számok halmaza. Stb.


- Értékkészlet: milyen értékeket vehet fel a függvény. pl. a 3x+1 függvény mindenféle értéket felvehet (pl. 1-et x=0-nál veszi fel, 10-et x=3-nál, stb.), tehát értékkészlete a valós számok halmaza. sin(x) csak +1 és -1 közötti értékeket vehet fel, az más kérdés, hogy egy adott értéket többször is felvesz.


(Ha nem ijedsz meg a csúnyább függvényektől: pl. a 2/π·arc tg(x) függvény is +1 és -1 közötti értékeket vehet fel (+1 és -1-et nem), de mindegyiket csak egyszer.)

2011. dec. 18. 16:57