Valaki segítene? Mateklecke


Új gumiabroncsot szerelünk egy motorkerékpár mindkét kerekére. Egy abroncs akkor tekinthető teljesen elkopottnak, ha a hátsó keréken 15 000 km-t, vagy az első keréken 25 000 km-t futott. Legfeljebb hány kilométert futhat a motor a gumik teljes elkopásáig, ha megfelelő időben az első gumit felcseréljük a hátsó gumival?


Ha valaki megoldja annak előre is köszönöm.


2011. dec. 8. 17:57
 1/2 bongolo ***** válasza:

Jelöljük t-nek az össz időt.

Jelöljük x-nek azt az időt, amennyi ideig először ment a motor, utána abroncscsere.


Ha 15000 km-t menne egy gumi a hátsó keréken, akkor 100%-osan elhasználódna. Ha csak mondjuk 3000 km-t megy, akkor 20% lesz a használtsága. Vagyis ha x ideig megy, akkor a használtsága x/15000 (=x/150 %). Ugyanez az első keréken x/25000 (=x/250 %).


Amikorra a cserét is beszámítva 100%-osan elhasználódik, akkor:


x/15000 + (t-x)/25000 = 1


A másik gumi fordítva volt:


x/25000 + (t-x)/15000 = 1


Ebből a két egyenletből kijön t-re a megoldás, számold ki. (18750 km)


Érted végig?

2011. dec. 8. 18:59
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen. Köszi. Nekem is valami hasonló jött ki csak elkevertem benne.
2011. dec. 8. 19:09