Hány olyan kétjegyű pozitív egész szám van, amely osztható mindkét számjegyével?2011. dec. 4. 20:30
1/2 BKRS válasza:
Egy ketjegyu szam a tizes szamrendszerben igy nez ki: 10a+b.
a: az eslo szamjegy
b: a masodik szamjegy.
Pl: 25 = 2*10 + 5
Ennek a szamnak kell oszthatonak lennie a-val is meg b-vel is.
Ezt fel lehet irni pl igy:
10a+b= a*m valamilyen m egeszre
10a+b=b*n valamilyen n egeszre.
Az elso egyenloseget rendezuk b-re a masodikat a-ra:
b = a*(m-10)
a = b*(n-1)
Vagyis b oszthato a-val es a oszthato b-vel.
Valojaban az olyan szamjegy parokat keressuk, ahol a oszthato b-vel es b oszthato a-val.
Ha az egyik szam nagyobb a masiknal, akkor a nagyobb szam nem lesz osztoja a kisebbnek, tehat a ket szamjegynek egyenlonek kell lennie.
Tehat csak 11,22,33,44,55,66,77,88,99 a megoldas.
2/2 anonim válasza:
így teljes a "lista" : 11
12
15
22
24
33
36
44
48
55
66
77
88
99