Ytlosz kérdése:

Hány éves az aki azt mondja "3 év múlva félannyi idős leszek, mint amennyi A 6 évvel ezelőtt volt, amikor én harmadannyi éves voltam, mint amennyi A most?

A szöveget kellene egyenletbe ültetni.
2011. nov. 26. 20:04
 1/7 anonim ***** válasza:

x: a kérdésben szereplő illető éveinek száma

a: A éveinek száma


2(x+3)=a-6 (3 év múlva félannyi idős leszek, mint amennyi A 6 évvel ezelőtt volt)


a/3=x-6 (amikor én harmadannyi éves voltam, mint amennyi A most)


Ezt a két ismeretlenes egyenletrendszert megoldva megkapod, hogy x=30 és a=72

2011. nov. 26. 20:16
 2/7 A kérdező kommentje:

Szia Köszi, de sajnos nekem nem jön ki.


X=12


de lehet, hogy ez sem jó!

2011. nov. 26. 21:20
 3/7 anonim ***** válasza:
Szerintem 16 éves, részeg, és összevissza beszél. :-)
2011. nov. 26. 23:35
 4/7 anonim ***** válasza:

2(x+3)=a-6

a/3=x-6


Hidd el, hogy jó, helyettesíts be.


2(30+3)=66 és 72-6=66

72/3=24 és 30-6=24

2011. nov. 27. 01:03
 5/7 A kérdező kommentje:

Szia! Nem szerettelek volna megbántani, hiszen segítesz.


Írd le légyszives hogyan vezeted le az egyenletet. Még nem vettük a két ismeretlenes egyenleteket. Ez egy szorgalmi feladat. az én megoldásom, ha nevezhetem annak így mutat:


X+3 = (A-6)/2 A= 3X X=A/3

X+3 = (3X-6)/2 /x2

2X+6 =3X-6 /+6

2X +12 = 3X /-2X

12 = X


Behelyettesítve 12 + 3év múlva 15. Feleannyi mint 36 - 6 év, azaz 30. 12x3 = 36


Szóval nekem, vagyis a tanárnőnek a levezetés is kell.


Köszönöm türelmedet!

2011. nov. 27. 12:19
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A te megoldásodban a második egyenlet felírásánál van probléma szerintem, hiszen a feladat azt mondja: "mint amennyi A 6 évvel ezelőtt volt, amikor én harmadannyi éves voltam, mint amennyi A most". Azaz amikor A 6 évvel fiatalabb volt (akkor egyrészt én is 6 évvel fiatalabb voltam), másrészt pedig harmadannyi idős voltam, mint A most.

A te egyenletrendszeredben a második egyenlet azonban A=3X. Annyi a hiba benne, hogy A=3X helyett A=3(X-6)-ot kellene írni. Ekkor meg is kapnád azt a megoldást, amit én leírtam neked korábban.


Levezetés:

(1) 2(x+3)=a-6

(2) a/3=x-6


A (2) egyenletből a=3(x-6). Ezt behelyettesítve az (1) egyenletbe azt kapod, hogy:


2(x+3)=3(x-6)-6


Felbontod a zárójeleket


2x+6=3x-18-6


Összevonod, amit lehet


2x+6=3x-24


Kivonsz mindkét oldalból 2x-et


6=x-24


Végül hozzáadsz mindkét oldalhoz 24-et


30=x


Ezt követően visszahelyettesítesz x=30-at az a=3(x-6) egyenletbe, hogy megkapd a-t.


a=3(30-6)=72


Remélem így már érthető a megoldásom. :)

2011. nov. 27. 14:28
 7/7 A kérdező kommentje:

Szia!


Még egyszer elnézést kérek, nem akartam "okoskodni"!


Így már nekem is 30 lett az X.


Ott mentem félre ahol írtad. Köszön szépen Nagy voltál!


Sajna soha nem értettem , és szerettem a matek ezen részét, de most meg kell tanulnom, és ráadásul érdekel is!!!


Köszi még egyszer!


U.i.:Lehet, hogy még találkozunk az oldalon.

2011. nov. 28. 20:51