Lúdas Matyi és döbrögi vásárra hajtja a lúdjait. Város határában vám van. Mivel nincs pénze, ezért egy ludat ad a vámosnak, így 30 lúd marad és visszakap 1 tallért. Mennyi egy lúd?

Városba menet elgondolkodik, hogy ha 63 lúdja lett volna, akkor 2 lúdat kellett volna adnia, és 50 garast kapott volna vissza. Mennyit ér Döbrögben egy lúd? 1 tallár = 100 garas
2011. nov. 22. 22:07
 1/2 BKRS ***** válasza:

A vam az mondjuk a ludak (n) szamaval aranyos

V=An


1 lud arat L-lel jelolve:


29A = L - 1

61A = 2L- 0,5


61*29A = 61L - 61

29*61A = 29*2L - 0,5*29


vagyis

61L - 61 = 29*2L - 0,5*29

3L = 61 - 0,5*29

L = (61 - 0,5*29)/3 = 15,5

15 tallér 50 garas 1 lud erteke.

2011. nov. 22. 23:02
 2/2 anonim ***** válasza:

@BKRS


Ha nem lúdban fizeti, hanem tallérban a vámot, akkor elvitte volna a vásárra az összes ludat és akkor az összes lúd után fizeti a vámot. Mivelhogy a vámosnak a ludat az eladási áron számította, ezért ez olyan, mintha a ludat valakinek előzőleg eladta volna és az összeget odaadta volna a vámosnak és akkor már ebből az árból is kellene a vámot fizetnie. Aztán ismerve Lúdas Matyit, ha tudta hogyan kell ügyeskedni, akkor gondolom úgy számolt, hogy csak a maradék ludak után számolta, ha nem, akkor így:


Az egy lúdra eső vám: x tallér

1 lúd ára: y tallér


31 lúdra a vám: 31*x = y – 1


63 lúdra a vám: 63*x = 2*y – 0,5

2011. nov. 22. 23:49