Minii Vikii kérdése:

Dóri délután kihegyezet a ceruzáiból hármat, majd még ki nem hegyezettek harmadát ez után még a maradék felét, az utolsó hármat a végére hagyta? Hány ceruzája van Dórinak?

2011. nov. 15. 17:45
 1/8 anonim ***** válasza:
15
2011. nov. 15. 17:54
 2/8 legendavagyok01 ***** válasza:
12
2011. nov. 15. 17:54
 3/8 legendavagyok01 ***** válasza:

Először 3-at.

Maradt 9: a nem kihegyezettek harmadát: az megint 3.

Maradt 6: a maradék felét: az megint 3.

Így maradt az utolsó 3.

2011. nov. 15. 17:56
 4/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen.:)
2011. nov. 15. 17:57
 5/8 A kérdező kommentje:

ebben is segítenétek lécci?

lacinak több pénze van mint ,pistának.ha mint ketten elköltenek a pénzükból anyit,mint pista pénzének a fele,akkor lacinak háromszor anyi pénze lesz,mint pistának.eredetileg hányszorosa laci pénze pista pénzének ???

2011. nov. 15. 18:07
 6/8 legendavagyok01 ***** válasza:

Laci pénze:y

Pista pénze:x

Ha Laci elkölt annyit, amennyi Pista pénzének a fele, akkor lesz neki:

y-(x/2)

Pista is elkölti a sajátja felét, így lesz neki: x/2

Így háromszor kevesebb lesz, mint Lacié, vagyis:

y-(x/2)=3(x/2)

Ha ezt az egyenletet végigviszed, hogy egyik oldalon y maradjon, azt kapod:y=2x.

Vagyis kiinduláskor Lacinak kétszer annyi pénze volt.

2011. nov. 15. 18:19
 7/8 A kérdező kommentje:
bocsi, hogy csak most reagálok.:S Köszönöm. :)
2011. nov. 29. 19:16
 8/8 anonim válasza:

legendavagyok01


a Te formuláddal a 21 is jó, vagyis nem egyértelmű a megoldás, ami itt nem lehet...


ezt célszerű egyenletbe írni..


((x-3)/3)/2=3


kihegyez 3-at, majd a maradék harmadát, annak a felét és végül marad 3.


a megoldás 21.


A formulád is igazolja ezt a megoldást, de annak több megoldása is lehet.

2013. okt. 30. 12:48