Hogyan tanuljak dolgozatra?
Én az ilyet kirázom a kisujjamból. :)
Könnyű. Kell egy bekezdés, tárgyalás, befejezés. A bekezdésbe írhatod, h xy költő a világirodalom/ a magyarországi irodalom nagy alakja. A tárgyalásba beszélsz a címéről, a szerkezetéről, a műfajáról, stílusáról. Én hozzá szoktam még tenni, h található-e benne szinesztézia, allegória és a többi, meg milyen ritmusú, rímképlet (meg egyéb mást is), de neked ez még nem ajánlott, mert még nem írtál ilyet. Életrajzot akkor vigyél bele, ha mondjuk kapcsolódik a műhöz. Pl. Petőfi. Tudjuk, h Petőfinek Júlia volt a szerelme és Júlia sokáig nem viszonozta ezt az érzést és megírta a Reszket a bokor mert... H Júliával egy megyebálon találkoztak, h a szülők ellenezték a kapcsolatot - szóval nem az elejétől. Ahonnét fontos!
Nézd át a költői képeket, hogy felismerd őket, ha olvasod a verset, a költő művészetét, az életének csak a legfontosabb elemeit, amelyek nagy hatással voltak az alkotói munkájára. A fogalmazást úgy építsd fel, hogy logikai sorrendben haladj végig a versen, tehát ne az utolsó versszakot kezdd elemezni a tárgyalás elején..
Bevezetés: a költő jelentősége, helye az irodalomban. Művészetének olyan sajátosságai, amelyek szorosan az elemzett vershez kapcsolódik.
A tárgyalás elejére én még egy rövid kis bevezetőt írnék a műről, hogy miért különleges/fontos az író munkásságában (ha tudod persze), vagy melyik alkotói korszakához fűzhető..
Azután az elejétől kezdve szépen jellemzed a verset.
Befejezésben összegzed a leírtakat, saját véleményt mellőzd (szerintem, úgy gondolom, stb..), ha csak nem kéri kifejezetten a tanár, hogy írd bele, bár ez attól is függ, hanyadikos vagy.
9.-ben ez nem reális elvárás, de valószínűleg úgyis csak azért mondta a tanár, hogy ne lazuljatok el:)
Összehasonlításnál épp az a lényeg, hogy ne külön-külön elemezd a 2 művet, hanem összevesd őket. Tehát a tárgyalást úgy kezdheted, hogy leírod, hogy a két vers alapjaiban miért hasonlít vagy éppen különbözik, és a tárgyalás további részében ezt kell megpróbálnod bebizonyítani úgy, hogy párhuzamosan veted össze a verseket. Vagyis leírsz egy állítást az egyikről, és rögtön a másikról is írsz ugyanazzal kapcsolatban. Az a lényeg, hogy ne különüljön el élesen a dolgozatodban a két vers elemzése, hanem össze legyen fonva (hasonlóságok, különbségek).
off: úgy irigyellek titeket, hogy ez nektek ennyire megy :) olyan jó volt olvasni a soraitokat!
26/N
Kérdező, Te pedig ügyes legyél, sok sikert a dolgozathoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!