Egyszerűen hülye vagyok az ilyen feladatokban. :/ Ez egy példa a tankönyből, nagyon örülnék, ha valaki levázolná nekem a feladat menetét, tényleg rengeteget segítenétek vele.

Ez az:


Egy só telített vizes oldata 20 °C-on 45 tömeg%-os. 250 g 10 tömeg%-os sóoldatba 250 g szilárd sót teszünk. Feloldódik-e az összes só? Ha igen, hány tömeg%-os lesz a kapott oldat, ha nem, hány gramm só marad feloldatlanul?

Megoldás (a tankönyben odaírták, a feladat alá): nem, 90,9 g só marad feloldatlanul.


De hogyan kell megoldani ezt a feladatot? Légyszives segítsen, aki tud. 7. osztályos vagyok.


2011. nov. 6. 09:56
 1/2 anonim ***** válasza:

A telített sóoldatban 45% só van a többi (55%) a víz.


A 250 g 10%-os sóoldatban van 25 g (10%) só, a többi (90% = 225 g) víz.


225 g vízben összesen mennyi sót lehet feloldani? Ez a kérdés.


A 225 g lesz az 55% és 45% meg a só, tehát:

225 g ...... 55%

x g ...... 45%


x = 225*45/55 = 184,1 g lesz a 225 g vízben feloldható só mennyisége


Mivelhogy már 25 g fel van oldva, ezért ami még feloldható, annak a mennyisége:


184,1– 25 = 159,1 g fog még feloldódni, ami megmarad az:


250 – 159,1 = 90,9 g

2011. nov. 6. 13:23
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2011. nov. 16. 16:51