Mennyi hő szabadul fel 500 g etán tökéletes égése során? A számításokhoz az alábbi kötési energiák használhatók (O) 2 dissz=500 KJ/mol, E (C-H) =337 kJ/mol, E (C=O) =725 kJ/mol, E (O-H) =463 kJ/mol, E (C-C) =344 kJ/mol.

ELŐRE IS NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM.
2011. okt. 16. 20:58
 1/8 anonim ***** válasza:

Akkor írjuk le először is azt, hogy mi is fog történni:


2*CH₃−CH₃ + 7O₂ → 4*CO₂ + 6*H₂O


Most egyszerűen összeszámoljuk azt, hogy mennyi kötési energiánk van a bal oldalon, aztán utána azt, hogy mennyi van a jobb oldalon és aztán a különbözetük adja majd meg a hő formájában felszabaduló energiát, két mólnyi etánra számítva. Ezt aztán átszámítjuk 500 g etánra. Tehát:


M(etán) = 30,07 g/mol


2*(6*337 + 344) + 7*500 → 4*2*725 + 6*2*463


2*2366 + 3500 → 5800 + 5556


8232 → 11356


11456 – 8232 = 3124 kJ/2mol = 3124/2*30,07 = 50,2736 kJ/g


50,2736*500 = 25136,7 kJ


Ennyinek kell kijönni?


Azért máskor nem árt, a végeredményt ha megvan ideírod, mert így tudjuk ellenőrizni a számításainkat és nem írunk ide esetleg valami hülyeséget, aminek gondolom Te sem örülnél.

2011. okt. 16. 23:12
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha pontosak akarunk lenni, akkor így kell írni:


–8232 = –11356 + Q


Q = –8232 + 11356 = 3124 kJ/2mol = 3124/2*30,07 = 50,2736 kJ/g

2011. okt. 16. 23:21
 3/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2011. okt. 17. 10:40
 4/8 A kérdező kommentje:
elvileg 1500 nak kell kijönni
2011. okt. 17. 10:42
 5/8 anonim ***** válasza:

Na, akkor nem tudom, hogy hol a hiba. Ha majd megtudod a helyes megoldást, akkor majd írd ide, hogy a jövőre nézve tudjam. Mert kíváncsi lennék rá.


Köszi.

2011. okt. 17. 10:46
 6/8 anonim ***** válasza:

Még figyelembe vehetjük a mólarányok változását az égés folyamán. Mert ez azt jelenti, hogy a reakcióba belépő és a reakció folyamán keletkező gázoknak a normál állapotra vonatkoztatott térfogata különböző lesz.


Belépő mólok száma: 2 + 7 = 9, Keletkező mólok száma: 4 + 6 = 10


V₁/V₂ = n₁/n₂ = 9/10


V₂ = n₂/n₁*V₁


ΔV = V₂ – V₁ = n₂/n₁*V₁ – V₁ = V₁*( n₂/n₁ – 1) = V₁*(10/9 – 1) = V₁*0,11111


Standard körülményekkel számolva:


V₁ = 0,0245*n = 0,0245*500/30,07 = 0,40738 m³


ΔV = V₁*0,11111 = 0,40738*0,11111 = 0,0452639 m³



p = 101325 Pa


ΔE = p*ΔV = 101325*0,0452639 = 4586 J = 4,586 kJ


Na, ez nem sokat fog változtatni az eredményeken, de vegyük bele. Mivelhogy a keletkező gázok térfogata nagyobb lesz a reakcióba lépőknél, ezért a térfogatváltozásra elvégzett munkával csökken a keletkező hőmennyiség az elméleti értékhez képest, vagyis:


Qvalós = Q – ΔE = 25136,7 – 4,586 = 25132,1 kJ

2011. okt. 17. 11:49
 7/8 bongolo ***** válasza:

Jó a megoldás, nincs vele gond. Az etán molekulasúlya 30, egy gramm égéshője ~50 kJ-ra jött ki, akkor egy mol 1500 kJ. Bizonyára ez az 1500-as adat.


De nem egy mol, hanem 500 g a kérdés, annál pedig 25 ezer kJ hő szabadul fel.

2011. okt. 20. 12:05
 8/8 anonim ***** válasza:

@bongolo


Kösz „bongolo“ hogy utána néztél. Idegesített, hogy nem tudom mi a helyzet. Az ilyen dolgok engemet nagyon meg tudnak zavarni. A kérdező meg nem vette a fáradságot, hogy tisztázza a kérdést, pedig jól jött volna.

2011. okt. 20. 17:41