Matematika. Valaki segítene?


1.Old meg az egyenleteket:

a.x^2-x+16/x^2+x+1 + 36+x/x^3-1 = x+6/1-x

b.3/x-2 + 2/x-3 - 1/x-4 = 4/x-1

2.Egyszerűsítsd a törteket:

a.a^2 - 9a + 14 /2a^2 - 2a -4

b.6a^2 +5a -4 /3a^2 + 19a +20

c.2x^2 +7x +6 /12 + 5x -2x^2

3.Határozzuk meg az m paraméter értékét úgy,hogy az x^2 + mx + 1 =0 egyenletnek: egybeeső gyökei legyenek,különböző valós gyökei legyenek,ne legyen valós gyöke.


2011. okt. 15. 16:34
 1/4 anonim ***** válasza:
3. b²-4ac -ha negatív akkor nincs gyök, ha 0 akkor egy gyök, ha pozitív akkor két gyök. Negatív -2<m<2, nulla m=-2,2, és a maradék esetben két gyöke lesz. Ugye a b² az az m paraméter.
2011. okt. 15. 16:43
 2/4 bongolo ***** válasza:

Először is tessék rendesen zárójelezni! Itt a számítógépen nem lehet jól beírni a törteket, ezért MUSZÁJ a zárójelekkel jelölni, hogy mi a számláló és mi a nevező. Most mivel nem voltak zárójelek, csak tippelek, hogy hogy lehetett a feladat. Látom, illetve feltételezem, hogy szóközzel próbáltad a csoportosítást jelölni, de az nem egyértelmű!


1a)

(x^2-x+16)/(x^2+x+1) + (36+x)/(x^3-1) = (x+6)/(1-x)

Közös nevező (x³-1)

(x^2-x+16)(x-1)/(x^3-1) + (36+x)/(x^3-1) + (x+6)(x^2+x+1)/(x^3-1) = 0

(2x^3+5x^2+25x+26)/(x^3-1) = 0

A számlálónak kell 0-nak lennie, a nevező nem számít (csak kikötésként, hogy x≠1)


Ebből egy csúnya harmadfokú egyenlet jött ki, amit nem lehet ránézésre szorzattá alakítani, és nincs is neki egész gyöke. (Egyébként x=-1,18816 a megoldása.)


Feltételezem, hogy gimnazista vagy, ott általános harmadfokút nem tanítanak, szóval valami nem jó ezzel... Azt tippelem, hogy vagy a zárójelezést csináltam rosszul, vagy te írtad el valahol.


1b)

3/(x-2) + 2/(x-3) - 1/(x-4) = 4/(x-1)

[ x ≠ 1,2,3,4 ]

Itt nincs mit trükközni, a közös nevező egyszerűen a nevezők szorzata, Nincs mit tenni, be kell szorozni minden nevezővel, ebből is harmadfokú fog kijönni:


4x³-32x²+74x-46 = 4x³-36x²+104x-96

Hálistennek kiesik a harmadfokú tag:

4x²-30x+50 = 0


Oldd meg a megoldóképlettel, ellenőrzésképpen: az egyik megoldás az 5/2, a másikat nem árulom el :)

2011. okt. 15. 21:30
 3/4 bongolo ***** válasza:

2.

A tört akkor egyszerűsíthető, ha a szorzattá alakított számláló és nevezőben van közös tényező. Szóval először is mindkettőt szorzattá kell alakítani. Másodfokúnál az a legegyszerűbb úgy, ha a megoldóképlettel kiszámolod a gyököket. Az első példán megmutatom:


a. (a²-9a+14)/(2a²-2a-4)


a²-9a+14 = 0 megoldásai a megoldóképlet szerint a1=2, a2=7. Ez azt jelenti, hogy a²-9a+14 ez lesz szorzatban:

(a-2)(a-7)


2a²-2a-4 = 0 megoldásai a megoldóképlet szerint a1=2, a2=-1. Ez azt jelenti, hogy 2a²-2a-4 ez lesz szorzatban:

2(a-2)(a+1)

Figyeld meg, hogy mivel a másodfokú tag szorzója 2 volt (2a²), ezért a szorzat elejére is oda kellett írni a kettőt.


Az eredeti tört a szorzattá alakított számlálóval és nevezővel így néz ki:


((a-2)(a-7))/(2(a-2)(a+1))


(Tettem bőven zárójeleket, hogy egyértelmű legyen, meddig tart a tört.)


(a-2) van a számlálóban és nevezőben is, lehet vele egyszerűsíteni, tehát ez marad:

(a-7)/(2a+2)


A b) meg c) feladatokat hasonlóképpen oldjad meg. Ha elakadsz, szólj.

2011. okt. 15. 21:47
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm...nagyon sokat segítettetek:)
2011. okt. 16. 12:15