Mi a radioaktivitás lényege? És az atomenergia?
Vannak instabil atommagok, amik idővel elbomlanak. Tipikusan valamilyen elem valamelyik izotópja, amiben nem optimális a neutronok száma (túl kevés vagy túl sok), de vannak olyan elemek is, amiknek egyetlen izotópja sem stabil. A bomlási időt a felezési idővel szokták jellemezni, vagyis hogy mennyi idő alatt bomlik el az atomok fele.
A bomlás során pl. két proton és két neutron (vagyis egy helium atommag) távozik az atommagból, ez az alfa sugárzás. A béta bomláskor egy neutron protonná alakul, és egy elektron sugárzódik ki. (Van ezeken kívül másféle is...)
Ezeknél a bomlásoknál az atom átalakul egy másik kémiai elem atomjává, hiszen változik benne a protonok száma (tömegszám).
Atomenergia:
Az atommagot a magerők tartják egyben. Ezek az erők nem változnak lineárisan az atommagban lévő nukleonok számával, gyakorlatilag megjósolhatatlan, hogy hogyan alakulnak. (Az egy nukleonra eső kötési energia a vas és nikkel környékén a legnagyobb, utána csökken.) A kötési energia miatt egy atom tömege nem egyszerűen a nukleonjai tömegének az összege.
Nézzük az urán-235 izotópot. Ennek atomtömege 235,0439
Alfa bomlással lesz belőle Tórium-231, atomtömege 231,0363
A hélium-4 (alfa részecske) atomtömege 4,0026
Ha az utóbbi kettőt összeadjuk, csak 235,0389-et kapunk, vagyis eltűnt 0,005 gramm mólonként. Ez az E=mc² képlet szerinti nagyságú energiának felel meg: 449,4 gigajoule/mol
Az atomenergia ebből a tömegváltozásból származik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!