Mekkora magasságba kell emelkedni a Földtől, hogy a légnyomás a tengerszinten mért légnyomás kétharmadára csökkenjen ? A kilométerben megadott h magasságban uralkodó p nyomást a p= p0.e a -0.1275-en h formulával kapjuk ( e= 2,718, ez a természetes alapú logaritmus száma.
2011. okt. 4. 16:58
 1/5 anonim ***** válasza:

A légnyomás a magassággal exponenciálisan csökken, vagyis:


p = p₀*e^(-0,1275*h)


p = 2/3*p₀


2/3*p₀ = p₀*e^(-0,1275*h)


2/3 = e^(-0,1275*h)


ln2/3 = -0,1275*h


A többit gondolom már kiszámolod.

2011. okt. 4. 17:11
 2/5 BKRS ***** válasza:

P = P₀/2

P = p₀ * e ^ -(h/7,8) ahol h a magassag.

p₀/2 = p₀ * e ^ -(h/7,8)

1/2 = e ^ -(h/7,8)

ln (1/2) = -h/7,8

h = -ln(1/2) * 7,8 = 5,4 es persze a mertekegyseg km.

2011. okt. 4. 17:15
 3/5 BKRS ***** válasza:
Bocs, felere csokkeno legnyomassal szamoltam nem ketharmaddal. Ennek megfeleloen kell igazitani a szamolason.
2011. okt. 4. 17:16
 4/5 mendi84 válasza:
Akkor itt most melyik lenne a jó válasz?mert engem is érdekelne az eredmény.
2012. máj. 31. 19:20
 5/5 anonim ***** válasza:

A légnyomás a magassággal exponenciálisan csökken, vagyis:


p = p₀*e^(-0,1275*h)


p = 2/3*p₀


2/3*p₀ = p₀*e^(-0,1275*h)


2/3 = e^(-0,1275*h)


ln2/3 = -0,1275*h


-0,405465108108 = -0,1275*h


0,405465108108 = 0,1275*h


h = 0,405465108108/0,1275 = 3,180 km


BKRS válasza (kijavítva a # 3 megjegyzés alapján):


h = -ln(1/2) * 7,8 = 5,4 (javítás előtt)


h = -ln(2/3) * 7,8 (javítás után)


h = -(-0,405465108108) * 7,8 = 3,163 km


A különbség abból adódig, hogy BKRS az 1/0,1275 értékét kerekítette, vagyis:


1/0,1275 = 7,843137 ≈ 7,8


Ha a pontosabb értéket vesszük, akkor:


h = -(-0,405465108108) * 7,843137 = 3.180 km

2012. máj. 31. 20:26