Mit jelent az n alatt a k szimbólum?

Sajnos nem tudom h tudnék olyat írni de remélem elég érthetően sikerült leírnom.
2011. szept. 29. 12:13
 1/6 anonim ***** válasza:
85%
2011. szept. 29. 12:27
 2/6 anonim ***** válasza:
90%
Így számítják ki pl., hogy mi az esélye a lottó ötösnek. Ez egy ismétlés nélküli kombináció, mivel azt a számot, amit már egyszer kihúztak, nem teszik vissza. A példában n=90, k=5.
2011. szept. 29. 12:40
 3/6 bongolo ***** válasza:
92%

Még annyit tennék hozzá, hogy a gyakorlatban nem direktben azzal a képlettel szoktunk számolni, ami a linken látható, mert n! baromi nagy lenne, hanem úgy, ahogy ezekből a példákból látszik:


5 alatt a 2 = (5·4)/(1·2)

10 alatt a 4 = (10·9·8·7)/(1·2·3·4)

90 alatt az 5 = (90·89·88·87·86)/(1·2·3·4·5)


Vagyis n alatt a k-nál a számlálóban n-től egyesével csökkenő k darab számot szorzunk össze, a nevezőben meg 1-től egyesével növekvő k darabot (szóval a nevezőben k! szerepel)

2011. szept. 29. 13:45
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget
2011. szept. 29. 15:53
 5/6 anonim ***** válasza:
77%

A Wikipédában szereplő képlethez:


n! = n*(n-1) = n*(n-1)*(n-2)! = n*(n-1)*(n-2)*(n-3)! = n*(n-1)*(n-2)*(n-3)* ... *3*2*1


Pl.:


5! = 5*4*3*2*1


10 alatt a 4 = 10!/[(10-4)!*4!] = 10!/[6!*4!] =


= 10*9*8*7*6*5*4*3*2*1/[6*5*4*3*2*1*4*3*2*1] = 10*9*8*7/4*3*2*1

2011. szept. 29. 16:47
 6/6 anonim válasza:
Jó napot tanárúr!
márc. 19. 12:28