Makikaa kérdése:

Matematika. Mekkorák a szögei?


Egy derékszögű háromszög oldalai egy mértani sorozat(m.s.) három szomszédos eleme. Mekkorák a szögei?

Átfogó: a*q

Alap(befogó1): a

Befogó2:a/q


Valaki legyen szíves levezetni.

Köszönöm.


2011. szept. 28. 18:17
 1/2 BKRS ***** válasza:

Pitagorasz szerint:

(a*q)^2 = a^2 + (a/q)^2

A^2-tel lehet osztani mindket oldalt.

q^2=1+1/q^2

Szorozzuk az egeszet q^2-tel.

q^4=q^2+1

atrendezve (0-ra redukalva)

q^4 - q^2 - 1 =0

q^2=(1+_ gyok(1+4))/2

mivel q^2 csak pozitiv lehet:

q^2 = (1+gyok5 )/2


Befogo2/Atfogo= (a/q)/(aq) = 1/q^2 = 2/(1 + gyok5 )

ez az egyik szog szinusza es a masik szog koszinusza.

Ebbol gondolom vissza tudsz szamolni.

2011. szept. 28. 21:22
 2/2 A kérdező kommentje:

Igen!

Köszönöm szépen! :)

2011. szept. 29. 18:48