Egy derékszögű háromszög oldalai egy mértani sorozat(m.s.) három szomszédos eleme. Mekkorák a szögei?
Átfogó: a*q
Alap(befogó1): a
Befogó2:a/q
Valaki legyen szíves levezetni.
Köszönöm.
2011. szept. 28. 18:17
1/2 BKRS válasza:
Pitagorasz szerint:
(a*q)^2 = a^2 + (a/q)^2
A^2-tel lehet osztani mindket oldalt.
q^2=1+1/q^2
Szorozzuk az egeszet q^2-tel.
q^4=q^2+1
atrendezve (0-ra redukalva)
q^4 - q^2 - 1 =0
q^2=(1+_ gyok(1+4))/2
mivel q^2 csak pozitiv lehet:
q^2 = (1+gyok5 )/2
Befogo2/Atfogo= (a/q)/(aq) = 1/q^2 = 2/(1 + gyok5 )
ez az egyik szog szinusza es a masik szog koszinusza.
Ebbol gondolom vissza tudsz szamolni.
2/2 A kérdező kommentje:
Igen!
Köszönöm szépen! :)
2011. szept. 29. 18:48