Matek házi feladat? (esetleg rávezetés? )


Légyszí segítenétek a matek házimban? Elakadtam vele, már egy elkezdésnek is örülnék a feladatokban, Köszönöm előre is :)


1; Írja fel egy mértani sorozat 7 szomszédos tagját, amelyek közül az első három tag összege 21, a három utolsó tag összege 336!


2; Egy mértani sorozat első három tagjának összege 39, szorzata 729. Melyik az a három tag?


3; Egy mértani sorozatban a4-a2=a2+a3+a4=-6.

Mennyi a1 és q?


2011. szept. 26. 18:31
 1/6 anonim ***** válasza:
minden adatot atlehet ugy irni, hogy az elso tag * a kvociens. Ha ezt alkalmazod mindegyik feladatnal, akkor elso ranezesre mind3 sorozatba kapsz egy egyenletrendszert a1-ben es q-ban amit meg kell oldj
2011. szept. 26. 19:17
 2/6 anonim ***** válasza:

Az elsot meg is oldottam a kedvedert:)

a1+a2+a3=21

a5+a6+a7=336


a1+a1*q+a1*q^2=21

a1*q^4+a1*q^5+a1*q^6=336


Atkell irni a fenti alakba az egyenletrendszert es kiemelni a kozos tagokat


a1(1+q+q^2)21

a1*q^4(1+q+q^2)=336


Behelyetesitesz es kapod h q^4=16 <=> q=2

ezt visszahelyetesited az elso egyenletbe es lesz 7a1=21

a1=3

tehat a1=3 es q=2, ezek segitsegevel meg felirhatod a sorozatot

2011. szept. 26. 19:25
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget! :D
2011. szept. 26. 21:04
 4/6 anonim ***** válasza:
szivesen:D a tobbi megy?
2011. szept. 26. 21:06
 5/6 anonim ***** válasza:

a1(1+q+q^2)=21

a1*q^4(1+q+q^2)=336


Oszd el a második egyenletet az elsővel! 336/21=16.

Ez egy gyakori fogás a mértani sorozatos egyenleteknél.

q^4=16

Tehát q=+2 vagy -2.

1+q+q^2=1+2+4=7 vagy 1-2+4=3

a1*7=21 illetve a1*3=21

a1=3 illetve a1=7

2011. szept. 27. 13:49
 6/6 A kérdező kommentje:

Amúgy igen, sikerült a többi is :D

(elkezdeni nehéz nekem vagy ha elkezdem általában megakadok benne :) )

Köszi még egyszer nektek!

2011. szept. 27. 14:11