Hogy kell megoldani ezt a bonyolult logaritmust?


Nem házi, gyakorló feladat, de egyszerűen nem tudok rájönni, pedig már sok ideje próbálkozom vele.

Az a nehezítés, hogy a logaritmus alapjában x-ek vannak.


logx(8)-log4x(8)=log2x(16)


Köszönöm!


2011. szept. 25. 16:41
 1/2 anonim ***** válasza:

log_x(8)-log_4x(8)=log_2x(16)

log_x(2^3)-log_4x(2^3)=log_2x(2^4)

3log_x(2)-3log_4x(2)=4log_2x(2)


Ezután pedig azt kell felhasználni, hogy log_a(b)=1/log_b(a), azaz mindent át tudsz írni 2-es alapú logaritmusra, és csak y=log_2(x) marad az ismeretlened...


Pl.

log_4x(2)=1/log_2(4x)=1/(2+log_2(x))=1/(2+y)

log_2x(2)=1/log_2(2x)=1/(1+log_2(x))=1/(1+y)

log_x(2)=1/log_2(x)=1/y

2011. szept. 25. 16:53
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2011. szept. 25. 17:08