Nem házi, gyakorló feladat, de egyszerűen nem tudok rájönni, pedig már sok ideje próbálkozom vele.
Az a nehezítés, hogy a logaritmus alapjában x-ek vannak.
logx(8)-log4x(8)=log2x(16)
Köszönöm!
2011. szept. 25. 16:41
1/2 anonim válasza:
log_x(8)-log_4x(8)=log_2x(16)
log_x(2^3)-log_4x(2^3)=log_2x(2^4)
3log_x(2)-3log_4x(2)=4log_2x(2)
Ezután pedig azt kell felhasználni, hogy log_a(b)=1/log_b(a), azaz mindent át tudsz írni 2-es alapú logaritmusra, és csak y=log_2(x) marad az ismeretlened...
Pl.
log_4x(2)=1/log_2(4x)=1/(2+log_2(x))=1/(2+y)
log_2x(2)=1/log_2(2x)=1/(1+log_2(x))=1/(1+y)
log_x(2)=1/log_2(x)=1/y
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2011. szept. 25. 17:08