Segítség! Fizikafeladatok! (gázok izotermikus áll. vált. -a)?


1.

Egy orvosi fecskendő végét befogva a hengerben lévő levegő 60 %-ára préseljük össze. Mekkora lesz a levegő nyomása, ha a külső légnyomás 10 az 5.-en Pa?


2.

Egy kerékpártömlő szelepe 30kPa túlnyomás hatására nyílik meg. Pumpáláskor a pumpa dugattyúja a levegő összepréselése kezdetén a henger aljától 30 cm-re van.

Hol áll a dugattyú, amikor asz összenyomott levegő kezd beáramlani a szelepen keresztül a tömlőbe? (a tömlőbe lévő levegő nyomását kezdetben vegyük azonosnak a külső légköri nyomáséval: p(k)=100kPa)


2011. szept. 19. 15:52
 1/3 bongolo ***** válasza:

A gáztörvény így szól: pV/T állandó

Ha izotermikus az állapotváltozás, akkor T nem változik, tehát pV állandó.


1) Kezdetben:

A térfogat V₁

A nyomás p₁ = 10⁵ Pa = 100 kPa

Ha 60%-ra préseljük, akkor a térfogata V₂=0,6·V₁ lesz

Kérdés a p₂

p₂·V₂ = p₁·V₁

p₂ = p₁·V₁/V₂

Innen már gondolom kijön.


2) Kezdetben:

A térfogat V₁ = A·30 cm (ahol A a henger alapterülete, ki fog esni)

A nyomás p₁ = 100 kPa


Amikor kicsit a szelep, akkor 30 kPa-lal több a nyomás:

p₂ = 130 kPa

V₂ = A·h (h magasan áll a dugattyú)


Megint csak a nyomás szorozva térfogattal egyforma, ebből ki kell jöjjön, próbáld levezetni.

2011. szept. 19. 17:48
 2/3 bongolo ***** válasza:
Nem "kicsit a szelep", hanem "kinyit a szelep" :-)
2011. szept. 19. 17:50
 3/3 A kérdező kommentje:
mire Írtál már sikerült, de azért köszönöm:)
2011. szept. 19. 18:34