Kiselőadást csinálok az egyiptomi mumifikálásról. Hogy tehetném érdekessé?
Keress olyan információkat, amik érdekesek az osztály számára. Ez lehet olyasmi, hogy hogy reagáltak a régészek az első múmia láttán, vagy milyen más népeknél dívott még a mumifikálás (pl. valamelyik indián törzs csak a fejeket mumifikálta és kifüggesztették, ez elég hátborzongató).
Keress képeket, amik illusztrálják, amit mondasz. Ezeket akár körbeadhatod, de ha elég nagyok, hogy a leghátul ülők is lássák, akkor elég lehet csak felmutatni őket.
Ha pedig elég infód van, akkor be is mutathatnád a tekercselést egy babán. Csak gyakorold, hogy gyorsan menjen, ne fuss ki az időből. Ez tuti mindenkinek tetszeni fog :)
Képekkel a fáraókról, a mumifikálásról.
Mondanám, hogy vidd el őket a Szépművészetiben és nézzétek meg a múmiákat s ott tartsd a kiselőadást, de ez nem kivitelezhető :)
Applikált rajzzal.(ez azt jelenti, hogy lerajzolod egy nagy rajzlapra, de jobb erre a barna csomagolópapírra a mumifikálás egyes fázisait. (ember, balzsamozás,géz, szarkofág stb.) Minden egyes részletet külön rajzolsz, s a mágneses táblára ráhelyezed egymásra a részleteket. A végén a táblán lesz egy díszes szarkofág. (ugyanez írásvetítő fólián szendvics fóliákkal is kivitelezhető)
Én az előadásban beszélnék (vagy ha már tanultátok, akkor feleleveníteném) az egyiptomi kultúráról. Aztán rátérnék, hogy minden népnél mások a temetkezési szokások. (esetleg fel lehet vázolni, hogy a tanult népeknél melyiknél mi volt (ha már tanultátok) - De ezeket csak pár percben ízelítőnek, mert gondolom, hogy a kiselőadás időkerethez van kötve (ha kb. 20-25 perces az előadásod, akkor ez a bevezető kb. 3-5 perc legyen. mert nem ez a lényeg.
Aztán pedig lehet beszélni az ott élő emberekről, temetkezésről és a múmiákról is.
Vagy egy tanulón meg lehetne mutatni a mumifikálást. Pl. valakit kihívsz: Most meghaltál. Egy kis tégelyt felmutatsz, mintha balzsam lenne (s közben elmondod, hogy hogyan is végezték a balzsamozást, s úgy csinálsz, mintha bekennéd. Aztán pl. a múmiává alakulást wc papírral is lehet modellezni.
Sok sikert hozzá.
Ja, s gondolom 5. vagy 6. osoknak kell, mert egy 15 éves ezen már nevetne.
Először is adok néhány támpontot neked. :)
- Ha PowerPointosat készítesz, akkor minél kevesebb dolgot írj le a diára, mert nem azt kellene neked sem elolvasni, hanem csak címszavakban feltüntetni, ne mondatokat irkálj lehetőleg.
- Nézd a hallgatóságot és ne a vetítővásznat, vagy a kezedben lévő papírt. Tartsd velük a szemkontaktust.
- Próbálj az internetről szerezni érdekes egyiptomi múmiákról szóló akár magyar, akár angol rövid (1,5-2 perces) videot és tedd bele. Ez egy időre leköti őket és te is át tudod gondolni a dolgodat, van amiről te nem tudsz annyira szakavatottan beszélni, mint egy olyan, aki ezzel foglalkozik.
- Ha PowerPointosat készítesz, törekedj az olvashatóságra. Állíts be korhű hátteret, például piramist, papiruszt, stb. de törekedj arra hogy olvasható legyen! Szerezz be rengeteg képet hozzá!
- Próbálj követhetően magyarázni, ha szükség van, várd meg, míg leírják, hogyha nem kell leírni, várd meg, míg felfogják. :)
- Próbálj játszani a hangszínnel, hol emeld fel a hangod kicsit (nem hőzöngve) és hol pedig máshogyan beszélj, hogy ne váljon monotonná.
- A végén mindenképpen köszönd meg a figyelmet nekik és engedd meg, hogy kérdést tegyenek fel. Amennyibenv alaki szívózni akar, úgyis tesz fel olyan kérdést, amire nem tudsz válaszolni, ott legyél ügyes. :)
Ennyit tudok tanácsolni. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!