Egy adott egyenes körkúpba beirunk egy maximális oldalfelszinü hengert. Mennyi a kúp és a henger magasságának aránya?

2011. jún. 14. 11:47
 1/3 bongolo ***** válasza:

Legyen a körkúp alapjának a sugara R, magassága M. A beírt henger magassága legyen m, sugara r.


Ha magunk ele képzeljük az elrendezés tangelyes metszetét, akkor a henger sugara adódik arányossággal:


(R-r)/R = m/M

m/M -et nevezzük el x-szel, úgyis ezt kell kiszámolni.

R-r = Rx

r = R(1-x)


A henger palástjának területe:

T = 2r·pi · m

2pi·R(1-x)·m


m felírható úgy, hogy Mx


Vagyis a palást területe:

2pi·R·M·x·(1-x)


Ebből 2pi·R·M konstans, attól nem függ, hogy mikor lesz a függvénynek maximuma. Vagyis az x(1-x) fűggvény maximumát keressük.


Tanultatok deriválni? Ha igen, deriváld le, és ahol az nulla, ott van szelsőérték.


Ha nem tanultatok deriválni, akkor biztos tanultátok a számtani és mértani közép közötti összefüggést: A ≥ M. Nézzük meg az x és (1-x) számokra a közepeket:


Számtani: A = (x + (1-x))/2 = 1/2

Mértani: M = √(x·(1-x))


Mivel a számtani közép konstans, ezért a mértaninak van maximuma, ami az 1/2, és akkor éri el, ha a két szám egyforma. Vagyis:


x = 1-x

2x = 1


Tehát ott maximális a palást, ahol m/M = 1/2

2011. jún. 14. 13:07
 2/3 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm
2011. jún. 14. 14:59
 3/3 anonim válasza:
had kérdezzem már meg ez milyen szintű matek? milyen suli és melyik évfolyam...:D azt sem tudom mi a kérdés a válasz meg ... hát hagyjuk...
2011. jún. 27. 14:14