milyen magasra emelkedik a 0,5 kg tömegű labda,melyet 15m/s sebességgel függőlegesen felfelé dobunk.?

Köszönöm(a levezetés és a végeredmény is kellene,csakhogy megértsem)


2011. jún. 13. 18:38
 1/8 anonim ***** válasza:

használd az energiamegmaradás törvényét! ( Munkatétel)

A kezdetbeli mozgási energia alakul át helyzeti energiává.

[ 1/2m*v^2=m*g*h]

2011. jún. 13. 18:41
 2/8 A kérdező kommentje:
Ami azt jelenti,56,25J?
2011. jún. 13. 18:47
 3/8 anonim ***** válasza:
A kezdetbeli mozgási energia annyi igen, de nem az a kérdés.
2011. jún. 13. 18:54
 4/8 anonim válasza:
Nem értem.
2011. jún. 13. 19:16
 5/8 A kérdező kommentje:

7,5 jött ki..ez jó?

És ez méter ugye?

2011. jún. 13. 19:18
 6/8 anonim ***** válasza:

0,25*225=5h

a "g"-t 10nek vettem h kerek legyen, de 9,81-el is számolhatsz. akkor a jobb oldalon 4,905h lesz.

és igen méter fog kijönni

2011. jún. 13. 21:57
 7/8 bongolo ***** válasza:

Nem jó a 7,5


Ahogy az első válaszoló írta: Az energiamegmaradás miatt:

1/2 m·v² = m·g·h


(vagyis kezdetben csak mozgási energia van, mert a kezdő helyet tekintjük nullának. A végén, amikor a legmagasabb pontba ér a labda, a sebesség nulla, tehát nincs mozgási energia, csak helyzeti van.)


Lehet egyszerűsíteni m-mel

v²/2 = g·h

h = v²/(2g)

Vagyis a magasság nem függ a test tömegétől!


g=10 m/s²-tel számolva:


h = 15²/20 = 11,25


A végső mértékegységhez az a legjobb, ha minden egyes mértékegységet is beleír az ember az egyenletmegoldásba:


h = v²/(2g) = (15² m²/s²) / (20 m/s²)

h = 225/20 m²/s² · s²/m = 11,25 m

(mert m/s²-tel való osztás ugyanaz, mint a reciprokával való szorzás)

2011. jún. 13. 23:56
 8/8 anonim ***** válasza:

jaj már, energiamegmaradás.


g=10-zel számolva


a testre csak a gravitációs gyorsulás hat, megnézzük, a sebessége mikor lesz nulla (hány másodperc után "fogy el" a kezdősebesség), ez lesz a pálya tetőpontja:


v0-t*g=0 --> t=1,5 sec


behelyettesítjük a képletbe, és mivel a gravitációs gyorsulás a kezdősebességgel ellenkező irányú, negatív előjellel helyettesítjük be


x=v0t+0,5*a*t^2= 15*1,5-0,5*10*2,25 = 11.25 m


csókolom.

2011. jún. 14. 15:51