Izoterm körülmények között egy gáz 3 köbdeciméterről és 10 az ötödiken PA nyomásról változik 21 köbdeciméter térfogatra. Mekkora lett a nyomása, hőfelvétel vagy hőleadás történt?
2011. jún. 13. 17:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Mivel izoterm reakció ezért t, hőmérséklet állandó tehát az egyenlet: p1*v1=p2*v2


behelyettesítve:

3dm3*10^5Pa=21dm3* v2

V2=14285,7

Mivel a nyomás eléggé nőtt, de a hőmérséklet azonos, ezért hőleadás történt. ( a gáz molekulái kisebb térben jobban összeütköznek)

2011. jún. 13. 17:56
 2/3 anonim ***** válasza:

izoterm allapotvaltozasnal igaz,hogy p1*V1=p2*V2 ,ahol p1 es V1 az elso allapot nyomasa es terfogata,p2 es V2 ugyanezek a 2. allapotban

(a terfogatokat kobmeterben kell megadni)

ebbol:

p2=(p1*V1)/V2=(10 az 5.en*0.003)/0.021= 14285.71 Pa

izoterm allapotvaltozaskor a homerseklet nem valtozik,igy a gaz belso energiaja sem. a belso energia valtozasa az 1.fotetel szerint a leadott vagy felvett ho es a munka elojeles osszege.ami tehat itt 0

a gaz tagult,azaz munkat vegzett.ez csokkentene a belso energiajat,de a munkavegzes miatti energiaveszteseget a gaz altal felvett ho kompenzalja

Magyaran hot vett fel a gaz

2011. jún. 13. 17:56
 3/3 anonim ***** válasza:
Egyébként ezt azért illene tudni. 2 egyenlet van gázokra amit meg kéne tanulni. Sztem az nem sok.....
2011. jún. 13. 17:57